fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Stypendia dla młodych, zdolnych studentów

materiały prasowe
Ponad tysiąc osób otrzymuje w tym roku akademickim wsparcie finansowe w ramach Programu Stypendiów Pomostowych, w tym ponad sześciuset – na pierwszy rok studiów.

Inauguracja osiemnastej edycji programu stypendialnego, dzięki któremu zdolna, niezamożna młodzież ze wsi i małych miejscowości otrzymuje stypendia na I rok i dalsze lata studiów, odbyła się 4 grudnia w Warszawie.

– Wsparcie, które otrzymujemy, jest kompleksowe – to nie tylko comiesięczne stypendium, bez którego wielu z nas nie byłoby w stanie opłacić akademika czy zakupić podręczników, ale też poczucie, że jesteśmy ważni, mamy potencjał i powinniśmy go wykorzystywać – mówiła w trakcie uroczystości absolwentka programu Ewelina Piech-Możejko. – Ten program jest fantastycznym potwierdzeniem tego, że dobro mnoży się poprzez dzielenie – dodawała.

Program Stypendiów Pomostowych został zainicjowany w 2002 r. przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Aktualnie jest jedną z największych pozarządowych inicjatyw stypendialnych w Polsce.

Stypendia otrzymują ambitni i zdolni maturzyści z dobrymi wynikami w nauce, pochodzący z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczynają I rok studiów dziennych w uczelniach publicznych i spełniają jeden z czterech warunków: pochodzą z rodziny byłego pracownika PGR lub są finalistami olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej, lub pochodzą z rodziny wielodzietnej albo są wychowankami rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka, albo mają rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej. Stypendium pomostowe na I rok studiów wynosi 5000 zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach po 500 zł.

Stypendyści, którzy osiągną dobre wyniki w nauce, mogą korzystać ze stypendiów na kolejnych latach studiów: II, III i IV, stypendiów językowych, stypendiów na wyjazd na zagraniczną uczelnię, stypendiów doktoranckich oraz staży.

Dotychczas w ramach programu przyznano blisko 24 tys. różnego rodzaju stypendiów, w tym prawie 17 tys. na pierwszy rok studiów. Na realizację osiemnastu edycji programu partnerzy przeznaczyli ponad 117 mln zł. „Rzeczpospolita" jest patronem medialnym tego projektu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA