Urlopy zdrowotne nauczycieli. Chorowanie na reformę

Fotorzepa, Rafał Guz
MEN zablokowało korzystanie z urlopów zdrowotnych przez nauczycieli. Bo ich liczba rośnie lawinowo i drenuje budżet. Zmiany od nowego roku.

O 900 etatów w ciągu ostatniego roku szkolnego wzrosła liczba nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia. Jest ich już blisko 13 tys. – najwięcej w ciągu ostatnich czterech lat – wynika z danych MEN przygotowanych dla „Rzeczpospolitej".

1 października 2016 r. na urlopach było ponad 11,9 tys. nauczycieli, rok wcześniej w tym samym czasie – 11,2 tys., a w 2014 r. – 9,6 tys. osób. Obecnie jest ich już 12 912. W ciągu trzech lat 2014–2017 liczba ta wzrosła o blisko 3200 osób.

– To efekt likwidacji gimnazjów i etatów, które wprowadziła reforma PiS. Nauczyciele uciekają w urlopy przed zwolnieniami – twierdzi Krystyna Szumilas, była minister edukacji rządu PO–PSL. Urlopy nauczycielskie kosztują budżet państwa miliony złotych. Minister edukacji Anna Zalewska postanowiła to ukrócić, bo za dwa lata, kiedy wygasną gimnazja, na lodzie zostanie rzesza nauczycieli – oni najprawdopodobniej również będą chcieli się ratować pójściem na urlop....

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL