fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Podwójny rocznik uczniów wypycha religię ze szkół

W niektórych miastach w związku z przepełnieniem szkół biskupi zgodzili się na zmniejszenie liczby godzin lekcji religii
Fotorzepa, Adam Tuchlinski
Podwójny rocznik uczniów wypycha katechezę ze szkół – sygnalizują dyrektorzy.

Tłok w szkołach spowodowany reformą edukacji i późniejsze godziny zakończenia lekcji m.in. w klasach z podwójnego rocznika powodują, że coraz więcej uczniów rezygnuje z lekcji religii. Zdarzają się już klasy, w których nie chodzi na nią ani jeden uczeń. – Przy podwójnym roczniku plan lekcji jaki jest, każdy wie. Kiedy religia wypada na 9., 10. lekcji, to taki mamy efekt ... – napisał na forum Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty jeden z dyrektorów.

– Rzeczywiście, zdarzają się takie sytuacje, że uczniowie rezygnują z religii – potwierdza Marek Pleśniar z OSKKO. – Ale z tak dużą skalą spotykamy się po raz pierwszy w tym roku. Nigdy dotąd nie dotyczyło to całych klas – mówi Pleśniar.

Wyjaśnia, że jest to efekt problemów z organizacją nauki po reformie w szkołach średnich i przy sporych deficytach kadrowych. – To, czy dziecko będzie chodziło na religię, oczywiście zależy od rodziców. Ale wielu z nich woli, żeby dziecko, które i tak ma lekcje do późna, wróciło do domu godzinę wcześniej – zauważa.

Kłopotliwy plan

Nauczanie religii w szkołach uregulowane jest w konstytucji, konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą oraz ustawą o systemie oświaty. Są to zajęcia dodatkowe. Uczeń zamiast katechezy może wybrać lekcje etyki.

Przeczytaj też: Michał Szułdrzyński: PiS robi z Kościoła politycznego zakładnika

– Zarówno religia, jak i etyka są organizowane na wniosek rodziców. Uczniowie nie mają obowiązku udziału w którychkolwiek z tych zajęć – informuje Justyna Sadlak z biura prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej. To oznacza, że jeśli nie zbierze się grupa chętnych, takich lekcji nie organizuje się.

Nie wiadomo dokładnie, jak duży jest spadek zainteresowania katechezą. – MEN nie zbiera danych o liczbie uczniów uczestniczących w zajęciach etyki i religii – mówi Sadlak.

Jednak z badań CBOS przeprowadzonych w ramach programu „Młodzież" wynika, że w 2018 r. udział w katechezach deklarowało 70 proc. ankietowanych. Dla porównania w 2010 r. było to 93 proc., w 2013 – 89 proc., a w 2016 – 75 proc.

Rezygnacja z lekcji religii to dla szkoły problem. Jeśli lekcje są w środku dnia (nie zawsze udaje się tak ułożyć plan, by była ona na pierwszej lub ostatniej lekcji), trzeba zapewnić dziecku opiekę. Jeśli na religię nie chodzi cała klasa, dyrekcja szkoły musi uzupełnić nauczycielowi-katechecie etat o doraźne zastępstwa lub zajęcia na świetlicy.

Jedna godzina

By uniknąć kłopotliwych sytuacji, władze szkoły niekiedy sugerują uczniom, że nie ma możliwości „wypisania się" z religii. Taką sprawę opisała kilka dni temu na jednym z portali społecznościwoych posłanka PO Kinga Gajewska. Przytoczyła wpis matki, która na forum Absurdalny Wołomin żaliła się, że jej syn musi obowiązkowo chodzić na religię, bo inaczej będzie mu grozić brak klasyfikacji.

Sprawą zajęły się władze powiatu, wyjaśniając, że takie zarządzenie dyrekcji to efekt frustracji wywołanej kłopotami z ułożeniem planu lekcji.

W niektórych rejonach kraju zauważono jednak, że znacznie łatwiej jest „wkomponować" religię w plan zajęć, jeśli jest to jedna godzina, i zdecydowano się rozpocząć rozmowy z kuriami na ten temat. W Poznaniu miasto zawarło porozumienie z kurią, na mocy którego maturzyści w tym roku szkolnym będą mieć jedną (zamiast dwóch) lekcję religii. Apb Stanisław Gądecki zgodził się z argumentacją władz Poznania, które podnosiły problem podwójnego rocznika i przepełnionych szkół. Również w Warszawie i Łodzi jest możliwość zmniejszenia liczby godzin religii do jednej – tyle że w przypadku każdej szkoły trzeba wnioskować oddzielnie.

Inaczej jest w Gdańsku i Krakowie. Tamtejsi biskupi uznali, że nie ma powodów do ustępstw.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA