fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

W czasie epidemii zdalne obrony na uczelniach

Na niektórych uczelniach wyższych trwają już obrony zdalne prac licencjackich czy magisterskich.
Adobe Stock
Student Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku obronił pracę inżynierską przed monitorem swojego komputera. Na innych uczelniach też istnieje taka możliwość.

Na Pomorzu pierwsza praca inżynierska została obroniona online. Tak bronił się Grzegorz Kowalik, student kierunku informatyka, z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, z jej gdyńskiego oddziału.

Jak wyglądała obrona? Członkowie komisji egzaminacyjnej łączą się w systemie wideokonferencji ze swoich domów, o określonej wcześniej godzinie. Zaproszenie na egzamin dyplomowy jest wysyłane drogą mailową - wystarczy kliknąć w link.

Student omawia swoją pracę dyplomową, ale ma również możliwość zaprezentowania jej na ekranie współdzielonym.

Tak też było z Grzegorzem Kowalikiem. Student zalogował się na platformie Google Meets i połączył się z komisją egzaminacyjną. Obrona trwała około 25 minut, a student otrzymał ocenę bardzo dobrą.

- Nie ukrywam, że obawiałem się przeprowadzenia egzaminu w formie zdalnej. Pracuje w branży IT i doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, że platformy są teraz mocno obciążone. Do tego pojawiały się pytania jak się ubrać?, mam stać czy siedzieć?, czy słuchawki nauszne będą odpowiednie w tej sytuacji? Tyle pytań, którymi teraz już wiem, że niepotrzebnie się przejmowałem – opowiadał świeżo upieczony inżynier portalowi gdańsk.pl.

Grzegorz Kowalik dołączył do grona absolwentów kierunku informatyka WSB jako pierwszy inżynier, który zdał egzamin podczas videoobrony. Tylko jednego dnia na WSB odbyło się 51 obron w formie zdalnej, a egzaminy trwają nadal.

- Obrona zdalna ma tę samą rangę i powagę, jak przy spotkaniach bezpośrednich. Jedynym odczuwalnym brakiem jest możliwość uścisku dłoni przy składaniu gratulacji. Niemniej bardzo się cieszę z wypromowania online moich studentów. Duma i radość są takie same - dodaje dr inż. Bach-Dąbrowska, promotorka, pierwszego studenta, który bronił się zdalnie na WSB.

A dr hab. Artur Kozłowski, prof. WSB, przewodniczący komisji pierwszej obrony online podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że dla studentów podchodzących do obron dużym obciążeniem jest stres, dlatego stara się zadbać o przyjazną atmosferę, co działa także podczas spotkań online.

Zdalna obrona prac dyplomowych czy magisterskich jest możliwa także na innych uczelniach. - Co do zasady obrony są przesunięte. Jeśli będzie taka wola, możliwe jest przeprowadzenie obrony zdalnie – po akceptacji wszystkich stron i dopełnieniu wymaganych procedur – informuje Politechnika Warszawska.

Ale już na SGH jak podano na stronie stołecznej uczelni wszystkie zaplanowane obrony, konsultacje i egzaminy zostały odwołane.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin już w ub. tygodniu informował w mediach społecznościowych, że w przypadku przedłużenia okresu kwarantanny, egzaminy i obrony prac dyplomowych będą się odbywać online.

– Takie rozwiązanie będę rekomendował rektorom. To bardzo ważne, abyście mogli zakończyć semestr i studia zgodnie z harmonogramem, i wszyscy musimy dołożyć starań, aby tak się stało – dodał wicepremier.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA