fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Czarnek tłumaczy powołanie biblistyki. „Efekt moich wielomiesięcznych rozmów”

Przemysław Czarnek
fot. KPRM/ Grzegorz Jakubowski
- Wskazanie na biblistykę jako niezwykle ważną część dziedziny teologii jest po to, żeby Polska mogła stać się jednym z wiodących ośrodków biblistyki w całym świecie - powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, komentując powołanie nowej dyscypliny naukowej. Biblistyka dołączy do polskiej klasyfikacji dziedzin naukowych i dyscyplin.

Czarnek o swojej decyzji poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych. „Dziś obchodzimy Piąty Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. To doskonała okazja, aby ogłosić powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki, w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce” - napisał.

Dowiedz się więcej: Czarnek: Wychowanie do życia w rodzinie priorytetem polityki oświatowej

Szef resortu edukacji i nauki w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wyjaśnił, że „utworzenie tej nowej dyscypliny nastąpi w przyszłym roku, czyli po zakończeniu okresu ewaluacyjnego, który mamy na uczelniach”.

- To efekt moich wielomiesięcznych rozmów ze środowiskiem teologów, biblistów, a mamy ich wielu w Polsce. Środowisko zwracało uwagę, iż utworzenie odrębnej dyscypliny w ramach dziedziny teologia mogłoby przyspieszyć rozwój biblistyki, aby Polska stała się jednym z kilku wiodących ośrodków studiów nad Biblią na świecie - tłumaczył Czarnek.

Jak podkreślił minister, „dyscyplina naukowa to nie jest kwestia uniwersytetu, tylko wydzielenia dyscypliny w ramach dziedziny teologia, aby mogła rozwijać się we wszystkich możliwych ośrodkach, w którym są bibliści”. - To jest utworzenie dyscypliny w ramach teologii, a nie utworzenie studiów - mówił.

- Powołanie biblistyki jako nowej dyscypliny daje możliwość skupienia i rozwoju środowiska na bazie polskich ośrodków naukowych, ale także możliwość podejmowania dyskursu interdyscyplinarnego, międzynarodowego w środowisku biblistów. Wskazanie na biblistykę jako niezwykle ważną część dziedziny teologii jest po to, żeby Polska mogła stać się jednym z wiodących ośrodków biblistyki w całym świecie - dodał Przemysław Czarnek.

Źródło: rp.pl/ Radio Maryja
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA