Badanie PISA (Programme for International Student Assesment) jest od 2000 roku organizowane przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).
Badanie ma za zadanie sprawdzenie zdolności do rozwiązywania problemów, analizy, interpretacji i argumentowania, umiejętność czytania ze zrozumieniem. Przeprowadzane jest na materiałach takich jak instrukcje obsługi.
W tym roku po raz ostatni wzięli w nim udział gimnazjaliści z Polski.
Dziś wyniki badania zostały zaprezentowane jednocześnie we wszystkich ministerstwach edukacji krajów UE.
W zakresie matematyki i nauk przyrodniczych polscy gimnazjaliści zajęli trzecie miejsce w Unii Europejskiej. Czwarte - w umiejętności czytania.
PISA jest jednym z największych badań na świecie, ostatnia edycja obejmowała ponad 600 tys. nastolatków z 79 państw. Wśród nich było 6500 dzieci z Polski, z 220 szkół.
W pierwszym badaniu z 2000 roku Polacy uplasowali się daleko poniżej średniej. Do elity trafili w 2012, gdy w matematyce zajęli 1. miejsce w UE, ale w 2015 roku zaliczyli spadek.
Tegoroczne wyniki, po raz ostatni dotyczące Polaków, wskazują, że wrócili do elity, a co więcej - we wszystkich badanych dziedzinach wypadli równie dobrze.
Zgodnie z założeniami reformy oświaty przeprowadzonej przez PIS, w tym roku gimnazja zniknęły z polskiego systemu oświaty.