fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Nauczyciele zdecydowali o formie protestu

fot: Shutterstock
Od 15 października rozpoczynamy bezterminową akcję protestacyjną. Będziemy wykonywać tylko te zadania, które są opisane w przepisach prawa oświatowego - powiedział na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Broniarz powiedział,  że od 15 października nauczyciele nie będą wykonywać czynności, za które nie jest przewidziane wynagrodzenie.

Wymienił tu m.in. opiekę nad uczniami podczas "zielonych szkół" czy wycieczek, udział w konkursach w dniach wolnych od pracy czy przygotowywanie pomocy naukowych z materiałów kupionych z własnej kieszeni, inwentaryzację obiektów szkolnych czy pisanie sprawozdań z pracy dydaktycznej szkoły.

Nauczyciele będą więc wypracowywać wyłącznie swoje pensum - 40 godzin pracy tygodniowo.

Forma protestu jest wynikiem referendum przeprowadzonego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wzięło w niem udział 227 tys. nauczycieli, wśród których tylko 18 proc. chciało wznowić ogólnopolski strajk w postaci takiej jak przed wakacjami, 22 proc. popiera udział w manifestacjach, 55,3 proc. opowiedziało się za strajkiem włoskim.

Rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis poinformowała, że 15 października, dwa dni po wyborach parlamentarnych, został wybrany dniem rozpoczęcia strajku włoskiego, aby nie zarzucano nauczycielom upolityczniania protestu.

Protest jest bezterminowy.

Źródło: rp.pl, TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA