fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Minister Piontkowski: W tej chwili nauczyciele nie mają powodów do tego, aby strajkować

Fotorzepa/ Marta Bogacz
- Rozmawiam ze wszystkimi centralami związkowymi - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wyraził przy tym nadzieję, że rozmowy te "przyniosą jakieś propozycje", ale wdrożyć je w życie będzie można dopiero po wyborach.

Nauczyciele nie odpuszczają protestów, a nastroje wśród pedagogów się radykalizują – wynika z raportu opracowanego na prośbę Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

Dokument, do którego dotarła „Rzeczpospolita", został przygotowany przez naukowców z uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego. Z opinii zebranych od ponad 7 tysięcy nauczycieli wynika, że 41 proc. z nich uważa ogłoszenie nowego strajku za potrzebne. Poparcie dla protestu rośnie – do 66 proc. – gdyby nie wiązał się on z odejściem od tablic. Zaledwie 19 proc. nauczycieli uważa protest za całkowicie niepotrzebny.

Dowiedz się więcej: Strajk nauczycieli być może jeszcze przed wyborami

Innego zdania jest szef resortu edukacji. - Wydaje mi się, że w tej chwili nauczyciele nie mają powodów do tego, aby strajkować - powiedział Dariusz Piontkowski w rozmowie z Telewizją Trwam. - Wcielamy w życie, zgodnie z porozumieniem z „Solidarnością”, kolejną podwyżkę dla nauczycieli o prawie 10 proc. Łącznie z podwyżką ze stycznia tego roku da to około 15-procentową podwyżkę. To jest najwyższa podwyżka w ciągu jednego roku, jaką kiedykolwiek nauczyciele otrzymali - tłumaczył.

- Rozmawiam ze wszystkimi centralami związkowymi. Jestem już po takich rozmowach. Jesteśmy umówieni także na wznowienie trójstronnego stołu, przy którym usiądą nie tylko przedstawiciele rządu i związków zawodowych, ale też samorządów terytorialnych, bo te wszystkie trzy podmioty tak naprawdę współdziałają przy tym, co się dzieje w polskich szkołach. Mam nadzieję, że te rozmowy przyniosą jakieś propozycje, które będzie można wdrożyć w kolejnym etapie prac parlamentarnych po wyborach. Na razie, przede wszystkim, doprowadzą do tego, że będziemy rozmawiali, zamiast organizować akcje strajkowe - dodał minister edukacji narodowej.

Piontkowski zapowiedział też, że "wszyscy uczniowie, absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów znajdą swoje miejsca w szkołach średnich". - Konstytucja gwarantuje każdemu uczniowi prawo do nauki do 18. roku życia. Samorządy wiedziały, że muszą przygotować odpowiednią liczbę miejsc. W skali całego kraju tych miejsc było o ponad 100 tys. więcej niż absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów - mówił. Ocenił, że obawy o to, czy wszyscy znajdą miejsca w szkołach "to były raczej ataki polityczne, nie mające żadnego rzeczywistego uzasadnienia".

Źródło: rp.pl/ Radio Maryja
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA