fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Dworczyk: Podziwiam ministra edukacji

Minister edukacji Dariusz Piontkowski
Fotorzepa/ Marta Bogacz
Z podziwem patrzę, jak minister edukacji mierzy się z wyzwaniami, które na niego spadły jako szefa resortu, który pod koniec kadencji obejmuje ministerstwo - powiedział w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM przekonywał, że winę za chaos związany z rekrutacją do szkół średnich ponoszą samorządy - nie przygotowały wystarczającej liczby miejsc dla uczniów, za co są odpowiedzialne.

Rząd natomiast, zapewnił Dworczyk, "jest zdeterminowany, by samorządom pomóc".

Michał Dworczyk zauważył, że samorządy "bardzo dbają", aby władze centralne nie mieszały się do ich kompetencji, ale sytuacja z rekrutacją wskazuje, że część władz lokalnych "nie radzi sobie z reformą oświaty" - z tą jej częścią, która została scedowana właśnie na samorządy.

Dworczyk ma jednak wątpliwości, czy wszystkie samorządy kierują się dobrą wolą, czy nie próbują tej sytuacji "cynicznie wykorzystać do konfrontacji z rządem".

Pytany o to, czy nie żal mu Dariusza Piontkowskiego, który na stanowisku szefa MEN zastąpił Annę Zalewską, obecnie europosłankę, Dworczyk odpowiedział: - -  Nie. Z podziwem patrzę, jak mierzy się z wyzwaniami, które na niego spadły jako szefa resortu, który pod koniec kadencji obejmuje ministerstwo.

Z sondażu dla Faktów TVN i TVN24 wynika, że 56 procent ankietowanych za problemy związane z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych winą obarcza władze centralne.

Dziś listy zakwalifikowanych do przyjęcia uczniów opublikują szkoły z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Znane są już wyniki pierwszego etapu rekrutacji w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, lubelskim, pomorskim i małopolskim.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA