fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Strajk nauczycieli: ZNP i FZZ nie wezmą udziału w okrągłym stole

Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych nie wezmą udziału w "oświatowym" okrągłym stole. Komitet Strajkowy Nauczycieli apeluje do dyrektorów placówek o jak najszybsze zwołanie rad pedagogicznych.

Strajk nauczycieli, zorganizowany przez ZNP i Forum Związków Zawodowych trwa od 8 kwietnia, jednak biorą w nim udział również nauczyciele z oświatowej "Solidarności" i nienależący do związków.

Czytaj także: Jaki porównał nauczycieli do Wehrmachtu. "Słowo za dużo"

Fiaskiem zakończyły się wszystkie dotychczasowe rozmowy strony rządowej z nauczycielami, porozumienie podpisał w imieniu nauczycielskiej "S" jej szef Ryszard Proksa.  Zapisano w nim 15 proc. podwyżki w 2019 r. – 9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia, skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Wywołało to oburzenie części należących do NSZZ nauczycieli, którzy nie zgadzają się  z jego decyzją i przystąpili do strajku.

Dziś odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego ZNP. Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że Związek nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu, który ma odbyć się 26 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podobną decyzję podjęli przedstawiciele Forum Związków Zawodowych. Jak wyjaśniono na konferencji prasowej, "formuła zaproponowana przez rząd jest nieznana i niewyjaśniona".

- Oczekujemy, że to będzie poważna debata organizowana przez prezydenta w ramach Rady Dialogu Społecznego - ogłoszono.

 - Zdecydowanie bliższa nam jest formuła, którą ZNP inicjował w 2008 r. i wspólnie z prezydentem Lechem Kaczyńskim ją przeprowadził - powiedział Broniarz.

- Ani powaga debaty, ani też tematyka tego spotkania nie zasługuje na to, aby nauczyciele wypowiadali się w kwestiach dotyczących tak ważnych obszarów jak: zawód nauczyciela, pozycja ucznia w szkole, prawo oświatowe, rodzice w szkole - w sekwencji minutowej - dodał.

- Po doświadczeniach negocjacji, które prowadzimy ze stroną rządową od 25 marca, dopóki nie mamy na piśmie bardzo szczegółowej rozpiski zasad i pozostałych elementów, to nie będziemy w takiej formule uczestniczyć - powiedział  szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz.

Zdaniem strajkujących okrągły stół powinien odbyć się pod patronem prezydenta Andrzeja Dudy. Komitet Strajkowy Nauczycieli zaapelował do dyrektorów placów o jak najszybsze zwołanie rad pedagogicznych.

Minister Elżbieta Rafalska powiedziała, że ubolewa nad decyzją związkowców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA