fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Morawiecki przedstawi plan ws. maturzystów. Sasin: Nie ma właściwie żadnego powodu, żeby strajkować

Fotorzepa/ Jakub Mikulski
- Dzisiaj premier poinformuje o działaniach, jakie podejmie rząd w tej sprawie - zapowiedział Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, pytany w TVN24 o to, czy rząd ma "plan B" w sprawie matur w związku ze strajkiem nauczycieli. Potwierdzili to Michał Dworczyk i Joanna Kopcińska. Według informacji "Rzeczpospolitej", zmiany mają dotyczyć wyłącznie ułatwień w klasyfikacji uczniów, której będzie mógł dokonać dyrektor szkoły.

- Rząd musi mieć plan awaryjny. Dzisiaj już wszystko stanie się jasne - mówił Sasin. - Mamy gotowe rozwiązanie, o szczegółach będzie informował dzisiaj premier Morawiecki, natomiast przede wszystkim mamy wszyscy w rządzie nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, że nauczyciele odmówią sklasyfikowania swoich uczniów - zapowiedział.

- Nie zaprzeczam – Jacek Sasin odpowiedział na pytanie, czy jest to projekt ustawy, która umożliwia klasyfikowanie uczniów dyrektorom szkół a nie radom pedagogicznym.

Informacje Sasina potwierdziła w Polsat News rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. - Rząd dołoży wszelkich starań, aby maturzyści mogli bez przeszkód zdać egzaminy - mówiła. -  Jest kilka scenariuszy, które należy rozpatrywać. Tylko osoba bez wyobraźni i nieodpowiedzialna przyjmuje i nie zakłada "planu B". Cały czas skupiam się na tym, że nauczyciele podejmą odpowiedzialną decyzję - dodała.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował, że na dzisiejszym posiedzeniu rządu premier przedstawi projekt ustawy, umożliwiającej uczniom przystąpienie do matury mimo strajku nauczycieli.

- By zakończyć stan niepewności i przeciąć wszelkie wątpliwości pan premier zdecydował o przedłożeniu na dzisiejszej Radzie Ministrów specjalnej nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli, aby wszystkie matury się odbyły. Umożliwi to wszystkim maturzystom przystąpienie do egzaminów, a potem - ubieganie się o przyjęcie na studia - mówił w TVP1.

Pierwsza część posiedzenia rządu o godz. 15.00, na której premier przedstawi projekt ustawy, ma być otwarta dla mediów.

Nauczycielskie związki zawodowe, choć chcą rozmawiać o reformie oświaty, są przeciwne formule okrągłego stołu zaproponowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Spotkanie to ma się odbyć 26 kwietnia na Stadionie Narodowym. Rząd oczekuje, że o przyszłości polskich szkół będą rozmawiać nie tylko związkowcy i rząd, ale także eksperci, samorządowcy, rodzice i zwykli nauczyciele.

Dowiedz się więcej: Strajk nauczycieli: Związki i pracodawcy bojkotują okrągły stół

Sasin w TVN24 mówił, że rząd ma nadzieję na powrót do pracy nauczycieli. - Tym bardziej że – proszę pozwolić, że to powiem –  nie ma właściwie żadnego powodu, żeby strajkować - ocenił. - Jest na stole realna propozycja podwyżek już w tym roku o 15 procent. To naprawdę znacząca podwyżka dla nauczycieli i jest również perspektywa na najbliższe lata dalej idących podwyżek, aż przypomnę, do poziomu 8 tys. zł dla dyplomowanego nauczyciela – tłumaczył szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Proszę zobaczyć, jak zachowuje się druga strona. Nie ma żadnego kroku. Negocjacje polegają na tym, żeby zbliżać swoje stanowiska. Druga strona nie robi ani kroku wstecz. Od początku jest 1000 zł, zamienione na 30 procent, co jest dokładnie to samo, proszę sobie policzyć. To prawie dokładnie 1000 zł - dodał Sasin.

Minister zapowiedział też, że rodzice, którzy wezmą udział w obradach "oświatowego okrągłego stołu" na Stadionie Narodowym w Warszawie "zostaną wybrani drogą otwartego losowania". - Chcemy, żeby to byli ci rodzice, którzy rzeczywiście aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Zamierzamy dwudziestoosobową reprezentację rodziców w ten sposób wybrać tak, aby rodzice mogli mieć swój głos przy okrągłym stole - wyjaśniał.

Kilka dni temu Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszało do udziału wszystkich chętnych przedstawicieli rad rodziców, stowarzyszeń rodziców i innych organizacji rodzicielskich do zgłaszania się do udziału w tym wydarzeniu.  Zainteresowani mogą się rejestrować na stronie resortu edukacji.

Przeczytaj: Okrągły stół ws. oświaty: MEN publikuje formularz zgłoszeniowy dla rodziców

Źródło: rp.pl/ TVN24, 300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA