fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Odblaski dla dzieci - udowodnimy Ci, że są niezbędne

Nauka bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym jest priorytetem dla wielu rodziców. Jednak na tym profilaktyka jeszcze się nie kończy. By ograniczyć ryzyko wypadku, każdy przedszkolak i uczeń powinien być wyposażony w elementy odblaskowe. Dlaczego? Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć o odblaskach.

Dlaczego każdy uczeń powinien być wyposażony w gadżety odblaskowe?

Tak, jak zdrowe jedzenie nie musi być niesmaczne, tak gadżety poprawiające bezpieczeństwo nie muszą być nudne i brzydkie. Urocze maskotki odblaskowe mają ogromną szansę, by podbić serca przedszkolaków i uczniów. Doczepione do plecaka znacznie zwiększają bezpieczeństwo dzieci w ruchu ulicznym. Oferta gadżetów odblaskowych dla dzieci na tym się nie kończy. Pociechę warto wyposażyć również w odblaskowy worek na kapcie, opaskę samozaciskową, lampkę led przywieszaną do plecaka. Dla dzieci przeznaczone są tez zawieszki, klipsy, naklejki odblaskowe, które można też umieścić na kurtce, hulajnodze czy rowerze. Po co to wszystko?


Gadżety odblaskowe dla dzieci ratują życie

Odblaski dla dzieci samodzielnie poruszających się po mieście mogą być naprawdę gadżetem ratującym życie. Polska przoduje w statystykach wypadków, gdzie główną przyczyną kolizji z udziałem pieszych jest zła widoczność. – Ryzyko wypadków w przypadku dzieci jest wyjątkowo duże. Ich niewielki wzrost sprawia, że są mniej widoczne dla kierowców. Nie zawsze też są w stanie właściwie oszacować odległość i prędkość zbliżającego się samochodu, a wynikająca z wieku impulsywność i ruchliwość pcha je w najmniej odpowiednim momencie tuż pod koła samochodu. Można temu w prosty sposób zapobiec, dać się zauważyć. – mówi Aneta Niciak z serwisu platformaodblaskowa.pl.

Dla większości kierowców widok dziecka na poboczu jest sygnałem do tego, by zdjąć nogę z gazu. Jednak warunek jest jeden. Dziecko stojące na przystanku autobusowym, przy przejściu dla pieszych, czy idące poboczem dla prowadzącego samochód, czy motocykl musi przede wszystkim być widoczne. Niestety, kierowca jest w stanie dostrzec dziecko bez odblasków z dystansu nie większego niż 30-40 m.


Odblaski dla lepszej widoczności

– Elementy odblaskowe zwiększają tę odległość do przynajmniej 150 m. Ta odległość pozwala kierowcy na zmianę kierunku jazdy, czy też zmniejszenie prędkości, dzięki czemu można uniknąć kolizji. Gadżety odblaskowe noszone w komplecie np.: kamizelka odblaskowa, opaska samozaciskowa, brelok są najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej widoczności dziecku na drodze i nie tylko. – dodaje A. Niciak (platformaodblaskowa.pl).

Odblaski warto też zakładać dziecku na spacery. W parku często jeżdżą rowerzyści, łatwo też stracić dziecko z oczu w szybko zapadającym zmroku.

Każdy rodzic przyznaje, że zdrowie i bezpieczeństwo dziecka są dla niego bezcenne. Kupując odblaski można o nie zadbać w prosty i niedrogi sposób. Dlatego coraz częściej apeluje się nie tylko do rodziców, ale również szkół o zaopatrzenie uczniów w odblaski – to prawdopodobnie najtańszy i najlepszy sposób poprawy ich widoczności. Pamiętajmy też, że obowiązek noszenia odblasków poza terenem zabudowanym nakładają na nas przepisy prawa drogowego. A teraz – niech każdy z Was sprawdzi w jakie elementy odblaskowe wyposażone jest jego dziecko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA