fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Akademia Sztuki Wojennej zastąpi Akademię Obrony Narodowej. Studenci protestują

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Samorząd Studentów AON rozpoczął zbieranie podpisów pod petycją w sprawie projektu ustawy o Akademii Sztuki Wojennej.

Pierwsze dyżury studentów zbierajacych podpisy rozpoczęły się już w weekend.

- My, studenci Akademii Obrony Narodowej jesteśmy zaniepokojeni sytuacją, jaka spotyka naszą Uczelnię w związku z projektem ustawy o Akademii Sztuki Wojennej (ASW). Szczególne zastrzeżenia wiążą się z proponowaną, nową nazwą Uczelni. Uważamy, że obecna nazwa i misja Akademii Obrony Narodowej oddaje jej ścisły związek z Ministerstwem Obrony Narodowej. Natomiast w naszym przekonaniu nazwa Akademia Sztuki Wojennej zawęża problematykę podejmowaną na naszej Uczelni a przede wszystkim ogranicza możliwości przyszłego zatrudnienia na „cywilnym” rynku pracy dla naszych absolwentów, których liczy ponad 7000. Ponadto skrót ASW historycznie kojarzy nam się z Akademią Spraw Wewnętrznych, z którą nie chcemy się utożsamiać - czytamy m.in. w petycji adresowanej do Rady Ministrów RP oraz ministra ON.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, zgodnie z którą od 1 października na bazie Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie zostanie utworzona Akademia Sztuki Wojennej. Akademia Obrony Narodowej zostanie rozwiązana 30 września 2016 roku.

Podstawowy cel Akademii Sztuki Wojennej ma się sprowadzać do zapewnienia polskiej armii nowoczesnych studiów strategicznych. W uzasadnieniu projektu czytamy, iż Akademia spełniać będzie istotną rolę w systemie przygotowania i doskonalenia zawodowego kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wszystkich poziomów dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego.

Do zadań Akademii będzie należało również kształcenie osób cywilnych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa, w szczególności na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA