Wszystko za sprawą trybu nauki zdalnej wymuszonej przez epidemię koronawirusa. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zadecydował, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych. W latach wcześniejszych egzaminy te niezmiennie odbywały się na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Zgodnie z nowymi zasadami na egzaminie ósmoklasisty nie będzie wymagana znajomość: pieśni Kochanowskiego, tren I i V, "Żony modnej" Krasickiego, "Sonetów krymskich" Mickiewicza, "Syzyfowych prac" Żeromskiego, "Artysty" Mrożka, "Ziela na kraterze" i "Tędy i owędy" Wańkowicza.

Czytaj także: WSA: Lekcje religii mają być organizowane nawet dla jednego ucznia

Obowiązek zapoznania się z lekturami nadal będzie dotyczył: "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa, "Zemsty" Aleksandra Fredro, wyboru fraszek i trenów Jana Kochanowskiego, w tym trenu VII i VIII, "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Reduty Ordona", "Śmierci Pułkownika", "Świtezianki", "Dziadów część II", "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Małego Księcia" Antoine de Saint-Exupéry, "Quo vadis", "Latarnika" Henryka Sienkiewicza, "Balladyny" Juliusza Słowackiego oraz wierszy wybranych poetów.

Lista lektur obowiązkowych na maturze nie uległa zmianie.