Większy limit miejsc na studiach lekarskich i lekarsko-dentystycznych

Resort zwiększa limit miejsc na studiach lekarskich, a pielęgniarkom chce umożliwić studiowanie zaoczne.

Publikacja: 04.06.2019 07:29

Większy limit miejsc na studiach lekarskich i lekarsko-dentystycznych

Foto: Adobe Stock

Będzie więcej miejsc na studiach dla przyszłych lekarzy. Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia określającego limity przyjęć na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny, który zwiększa ich liczbę o 315.

Czytaj też:

Podwyżki wynagrodzeń nie powstrzymały exodusu lekarzy z Polski

Więcej miejsc na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym

Na kierunku lekarskim limit wyniesie 8331 miejsc (w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim 5122, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie niestacjonarnej w języku polskim 1308 oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej w języku innym niż język polski – 1901). Natomiast miejsc dla przyszłych dentystów będzie 1416 (w tym 823 na jednolitych studiach magisterskich w formie stacjonarnej i w języku polskim, 266 na jednolitych magisterskich w formie niestacjonarnej w języku polskim oraz 327 na jednolitych studiach magisterskich w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej w języku innym niż polski).

Najwięcej – aż 670 – miejsc na studiach dziennych dla lekarzy przewidziano na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. 150 z nich finansuje Ministerstwo Obrony Narodowej dla lekarzy wojskowych. Drugi jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, gdzie jest 550 miejsc stacjonarnych.

Dla przyszłych stomatologów najwięcej miejsc na studiach dziennych czeka na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach – 125, a dla cudzoziemców na kierunku lekarskim (system stacjonarny) na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu jest ich 17. W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego na uczelniach dla cudzoziemców przygotowano pojedyncze miejsca.

Większe limity przyjęć to przede wszystkim skutek uruchomienia kierunków medycznych na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także na Uczelni Łazarskiego. Od tego roku w obu tych uczelniach będzie się kształcić łącznie 190 przyszłych lekarzy.

Braki kadrowe w służbie zdrowia były jednym z tematów wielkiej manifestacji lekarzy, która w sobotę przeszła ulicami Warszawy. Jak wynika z szacunków Naczelnej Izby Lekarskiej, średnia wieku polskiego lekarza to 52 lata, a w niektórych specjalizacjach nawet 60. Według związkowców nawet zwiększenie liczby miejsc na studiach nie pozwoli uniknąć efektów luki pokoleniowej i za kilka lat Polska będzie się borykać z brakiem lekarzy.

Jednocześnie resort chce uruchomić niestacjonarne studia pielęgniarskie, które pozwolą zdobyć ten zawód również osobom pracującym. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którą rząd zajmie się w czwartek.

—współpraca kek

Będzie więcej miejsc na studiach dla przyszłych lekarzy. Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia określającego limity przyjęć na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny, który zwiększa ich liczbę o 315.

Czytaj też:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe