fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Surowce i paliwa

Rosja-Ukraina: zostały dwa dni, umowy gazowej brak

A valve control wheel sits on pipework at the SK-UA reverse flow compressor station for the Vojany-Uzhorod gas pipeline, operated by Slovak pipeline operator Eustream AS in Velke Kapusany, Slovakia, /Bloomberg
Jeżeli za dwa dni Rosja i Ukraina nie podpiszą nowego kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu, stanie rosyjski eksport na Słowację, Węgry, Czechy, Rumunię, Bułgarię.

W poniedziałek delegacje Gazpromu i Naftogazu kontynuują rozmowy w sprawie nowego kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Obowiązujący kontrakt kończy się 31 grudnia o północy. – Nic nowego nie mam do powiedzenia. Rozmowy trwają i są to rozmowy niełatwe. Na razie nie zabiegajmy daleko do przodu i nie róbmy prognoz – przyznał w poniedziałek Dmitrij Piesków rzecznik Kremla.

Tymczasem ukraiński operator gazowych magistrali (Operator GTS Ukrainy) podpisał już oddzielne umowy techniczne (tzw. (interconnection agreement) o współpracy na zasadach prawa energetycznego Unii z operatorami z Polski, Węgier, Rumunii i Mołdawii. Trwają rozmowy ze słowackim Eustream i Gazprom Export.

A UkrTransGaz employee adjusts a pressure gauge on pipework at the Dashava underground gas storage facility operated by UkrTransGaz, a unit of NAK Naftogaz Ukrainy/Bloomberg

Do tej pory podpisanie takich umów uniemożliwiał kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu zawarty z Gazpromem w 2009 r. Umowa kończy się z końcem 2019 r. W negocjacjach Gazprom znalazł się pod ścianą, z powodu wstrzymania prac przy gazociągu Nord Stream-2 (amerykańskie sankcje). Teraz, jeżeli chce wywiązać się z kontraktów z klientami z południa Europy, musi zapewnić sobie tranzyt przez Ukrainę. Uzgodniono już, że nowa umowa będzie pięcioletnia z możliwością przedłużenia do dekady. W 2020 r Gazprom jest zobowiązany przesłać tą drogą co najmniej 65 mld m3, a w następnych 40 mld m3.

Wciąż jednak kontrakt nie został podpisany.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA