fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Surowce i paliwa

Zarząd Orlenu rekomenduje wypłatę dywidendy

PKN Orlen
Fotorzepa/ Urszula Lesman
Do podziału pomiędzy akcjonariuszy ma być przeznaczonych ok. 1,5 mld zł. Tym samym na każdą akcję powinno przypaść po 3,5 zł. dywidendy.

Zarząd PKN Orlen zaproponuje zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu spółki przeznaczenie prawie 1,5 mld zł na wypłatę dywidendy. Jeśli jego propozycja zostanie przyjęta na każdą akcję przypadnie po 3,5 zł. W zeszłym roku wyniosła ona 1 zł. Obecna wypłata ma nastąpić z kapitału zapasowego koncernu utworzonego z zysku z lat ubiegłych. Zarząd proponuje aby 22 lipca był dniem dywidendy, a 5 sierpnia terminem jej wypłaty.

„Dotrzymujemy słowa. W naszej strategii do 2030 r. zadeklarowaliśmy powrót do wzrostowej ścieżki dywidendy w wysokości minimum 3,5 zł na akcję i teraz tę zapowiedź realizujemy” – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że koncern funkcjonuje w zmiennym otoczeniu makroekonomicznym, na które wpływ w ubiegłym roku miała światowa pandemia. „Jednak realizując przemyślane procesy akwizycyjne i kluczowe projekty inwestycyjne, utrzymaliśmy dobrą kondycję finansową i płynnościową, co wyróżnia nas na tle firm z branży” – twierdzi Obajtek.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, fotorzepa

Z danych za cztery kwartały 2020 r. wynika, że koncern w ubiegłym roku wypracował 3,4 mld zł skonsolidowanego zysku netto. Rok wcześniej było to 4,3 mld zł. Niezależnie od tego grupa kontynuowała kluczowe inwestycje rozwojowe, na które zgodnie z planem przeznaczono łącznie 9 mld zł.

Zgodnie z niedawno przyjętą strategią PKN Orlen do 2030 r. planuje przeznaczyć na wypłatę dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych ok. 40 mld zł.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA