fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Surowce i paliwa

Pandemia pognębiła Gazprom. Strata po raz pierwszy od ponad dwóch dekad

Rosyjski gigant gazowo-naftowy zamknął rok z potężną stratą – o równowartości 9,3 miliardów dolarów.

Najgorszy rok w historii na światowym rynku węglowodorów okazał się też fatalny dla rosyjskiego Gazpromu. Firma, która ma monopol na eksport gazu rurociągowego z Federacji Rosyjskiej, poniosła stratę netto 706,925 mld rubli (9,3 mld dol.) wobec zysku w wysokości 734 mld rubli rok wcześniej – podała agencja Interfax.

Taka sytuacja przytrafiła się Gazpromowi dotąd jedyny raz w historii – w 1998 r kiedy Rosję opanował wewnętrzny kryzys finansowy a rubel stał się praktycznie bezwartościowy. W 2020 r na niekorzyść Rosjan podziała nie tylko pandemia, ale także wyjątkowo łagodna zima.

Przychody Gazpromu ze sprzedaży gazu spadły o 20,4 proc. do 2,636 bln rubli; zysk brutto był niższy o 25 proc., do 1,573 biliona rubli. Zysk ze sprzedaży zmniejszył się 57-krotnie – z 629,11 mld rubli do 11 miliardów rubli. Dwie trzecie czystej straty – 466 mld rubli – to wynik spadku wartości Gazpromu Nieft w bilansie holdingu. Pod koniec ubiegłego roku naftowa spółka-córka potaniała o jedną czwartą. Pozostała część straty wynikała z dewaluacji rubla, w wyniku której gwałtownie wzrosło zadłużenie walutowe Gazpromu, a także załamania się przychodów z eksportu.

Aleksij Miller, prezes Gazpromu/Bloomberg

Pod koniec 2020 roku firma wyeksportowała 179,3 mld m sześc. gazu do krajów spoza WNP , co było wartością najniższą w ciągu ostatnich pięciu lat. W ujęciu fizycznym eksport spadł o 10 proc., a w ujęciu pieniężnym – o 40 proc. z powodu gwałtownego spadku cen w Europie, które wiosną 2020 r zeszły poniżej punktu rentowności Gazpromu wynoszącego 100 dol. za tysiąc metrów sześciennych).

Według Banku Rosji sprzedaż gazu przyniosła Rosji 25,1 miliarda dolarów, co jest najgorszym wynikiem od 2004 r.

Bloomberg

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA