fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Surowce i paliwa

Miliony Rosjan bez gazu

Bloomberg
Blisko jedna trzecia Rosjan wciąż nie ma dostępu do surowca, którego ich ojczyzna jest największym na świecie eksporterem. Gazyfikacja federacji postępuje zbyt wolno.

W ciągu ostatniego roku poziom gazyfikacji Rosji zwiększył się o 1 punkt procentowy do 70,1 proc. wynika z najnowszych danych resortu energetyki, publikowanych przez agencję Prime. – Na dziś tempo wzrostu przyrostu gazyfikacji jest niewystarczające. To 1 pkt. proc. rocznie i takie tempo w kraju wydobywającym tyle gazu (co Rosja-red) nie jest w porządku. A mamy ogromną liczbę wniosków o podłączenie gazu ze strony obywateli, samorządów, firm, instytucji – przyznał Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji.

Monopolistą w gazyfikacji Rosji jest Gazprom. Koncern chwali się, że posiada najbogatsze na świecie zasoby gazu (16 proc. globalnych i 71 proc. rosyjskich). Przypada nań 12 proc. światowego wydobycia gazu i 69 proc. krajowego. Dostarcza gaz do ponad 30 krajów świata. Ale krajowy rynek traci z roku na rok . Teraz ma go niewiele ponad połowę.

W porównaniu z wydatkami na zagraniczne gazociągi, wydatki na budowy sieci gazowych w ojczyźnie, są od lat w Gazpromie dużo niższe – niewystarczające w stosunku do potrzeb. Np. w Republice Komi, gdzie znajdują się ogromne złoża gazu, w tym złoża, które zaopatrują gazociąg do Chin – Siła Syberii, dostęp do gazu ma 45 proc. mieszkańców.

Siberia Gazprom/ Bloomberg

Do 2030 r Gazprom planuje wydać na gazyfikację w Rosji 1,92 bln rubli czyli na dziś 29 mld dolarów. Trzy razy tyle koncern wydał w ciągu pięciu lat budując gazociąg Siła Syberii do Chin. W szczegółach w ciągu najbliższe dekady Gazprom zbuduje sieci we wsiach i miasteczkach za 779 mld rubli (11,6 mld dol.). Na połączenia gazowe między osadami wyda 637 mld rubli, a na odbudowę rozdzielni gazu – 505 mld rubli.

CZYTAJ TAKŻE: Europa znacząco ograniczyła zakupy w Gazpromie

Gazyfikację Rosji utrudni fakt, że jest to największy terytorialnie kraj świata, z wieloma obszarami wiecznej zmarzliny i surowych, długich zim, bezludnych obszarów tajgi i tundry. A tam najczęściej występują złożą gazu. W 2005 r bez dostępu do gazu pozostawała blisko połowa ludności Rosji.
Dla ludności i firm Rosji gaz jest najbardziej atrakcyjnym cenowo surowcem energetycznym. Cena w kraju jest regulowana i jest niższa 3-4 razy od ceny gazu na eksport.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA