fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Surowce i paliwa

Gazprom uspokaja partnerów: pieniądze to nie problem

iStock
Gazociąg Nord Steram 2 ma zapewnione pełne finansowanie, uspokaja swoich zachodnich parterów rosyjski koncern.

Operator rosyjskiego gazociągu przez Bałtyk – spółka Gazpromu – Nord Stream 2 AG, poinformował europejskich partnerów o posiadaniu wystarczających środków finansowych na ten projekt – powiedział Thilo Wieland, członek zarządu Wintershall Dea odpowiedzialny za działalność firmy w Rosji, Ameryce Łacińskiej i gazowe projekty transmisyjne. Wcześniej niemiecki koncern ogłosił zakończenie finansowania projektu. Tłumaczył to amerykańskimi sankcjami. Teraz Niemcy zmieniają front.

„Zobowiązaliśmy się zapewnić finansowanie w wysokości 950 mln euro, do tej pory przekazaliśmy 730 mln euro. Wtedy operator projektu (Gazprom -red) poinformowała nas, że te środki są wystarczające” – powiedział Wieland podczas okrągłego stołu zorganizowanego przez firmę. Nie skomentował jednak harmonogramu projektu, który jest opóźniony o rok, z czym wiążą się też rosnące koszty.

Bloomberg

Niemcy zapewniają, że mają pełne zaufanie do Gazpromu, iż gazociąg zostanie ukończony. Nie wiadomo dokładnie, ile dotąd wpłacili pozostali uczestnicy budowy. Koncerny zdawkowo o tym informują. W kwietniu 2017 r Nord Steram 2 AG oraz Engie, OMV , Royal Dutch Shell, Uniper i Wintershall podpisały porozumienie o współfinansowaniu Nord Stream-2.

„Pięć europejskich koncernów zobowiązuje się udostępnić długoterminowe finansowanie 50 proc. wartości projektu, który na dziś oceniany jest na 9,5 mld euro. Wkład każdego koncernu wyniesie 950 mln euro. Jedynym akcjonariuszem spółki Nord Stream AG pozostanie Gazprom”.

W 2017 r pięć zachodnich firm wsparło Gazprom pożyczkami po 324 mln euro – każda czyli w sumie 1,62 mld euro. W 2018 r i 2019 r finansowanie było kontynuowane, ale już dokładnie nie wiadomo w jakiej wysokości.

Całości wydają się nie wpłacić Francuzi z Engie. Kierownictwo koncernu nie raz podkreślało, że ograniczy finansowanie. W 2019 r UOKiK nałożył 172 mln zł kary na Engie Energy za nieudzielenie informacji ws. Nord Stream-2.

Bloomberg

Także najzagorzalszy sojusznik Gazpromu – austriacki OMV, zwleka z potwierdzeniem, że wywiąże się z zobowiązań finansowych. Austriacy mają w Rosji liczne biznesy; zostali dopuszczeni do rosyjskich złóż gazu i ropy; kupują też coraz więcej gazu w Gazpromie. Obecnie głównym szlakiem dostaw rosyjskiego gazu do Austrii są magistrale Ukrainy.

Władimir Putin już w 2018 r poinformował rząd Niemiec o decyzji sfinansowania przez Rosję budowy gazociągu Nord Stream-2 w całości, w wypadku jeżeli Biały Dom prowadzi sankcje wobec zachodnich partnerów Gazpromu.

Na korzyść Rosjan działa fakt, że Niemcy zamykają wszystkie swoje elektrownie atomowe do 2032 r a Francja do 2035 r – zatrzyma 14 reaktorów, co zmniejszy produkcji prądu o połowę. W tej sytuacji oba kraje stawiają na OZE i gaz.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA