fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Surowce i paliwa

W tym roku zabraknie ropy naftowej

Deficyt czarnego złota utrzyma się na świecie przez cały 2021 r. Nawet jeżeli najwięksi eksporterzy zniosą ograniczenia nałożone przez porozumienie OPEC+.

Saldo na rynku ropy w 2021 r przesunie się w kierunku deficytu podaży, nawet jeśli kraje OPEC + wznowią produkcję w okresie kwiecień-czerwiec – podkreśla komitet monitorujący porozumienia o ograniczeniu wydobycia OPEC + po spotkaniu 3 lutego.

Taki rozwój wydarzeń zawierają dwa scenariusze rozwoju rynku ropy na najbliższe miesiące. W pierwszym globalny popyt wzrośnie w tym roku o 5,6 mln baryłek dziennie (b/d) do poziomu z 2020 r., W drugim dopuszcza się wolniejsze ożywienie rynku ropy. Niemniej jednak z obu prognoz wynika, że niedobór podaży utrzyma się przez większą część roku, co wymusi sięganie do zgromadzonych w magazynach rezerwowych zapasów.

W pierwszym przypadku deficyt ropy będzie najwyższy w maju – 2 mln baryłek dziennie, podczas gdy średni roczny deficyt wyniesie 1,1 mln baryłek dziennie. Ale nawet jeśli ożywienie globalnej gospodarki będzie postępować w wolniejszym tempie, to w tym przypadku popyt przekroczy podaż średnio o 0,3 mln b/d w skali roku.

Siedziba OPEC w Wiedniu/Bloomberg

Oba scenariusze zakładają, że kraje OPEC + zwiększą wydobycie ropy zgodnie z decyzją na posiedzeniu ministerialnym w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. Po tym okresie produkcja pozostanie bez zmian ”- czytamy w raporcie.

Wydobycie ropy w Iranie, Wenezueli i Libii – krajach mających kłopoty wewnętrzne (Wenezuela jest pogrążoną w największym kryzysie w historii a Libia wciąż ogarnięta niepokojami zbrojnymi) oraz objęte sankcjami (Iran) pozostanie na poziomie z grudnia 2020 roku.

Oczekuje się również, że komercyjne zasoby ropy naftowej krajów OECD w tym roku zmniejszą się poniżej 2,95 mld baryłek z obecnych 3,07 mld baryłek.

Na początku stycznia kraje OPEC + uzgodniły parametry produkcji na luty i marzec. Rosja i Kazachstan mogą zwiększyć wydobycie ropy o 150 tys. baryłek dziennie w ciągu dwóch miesięcy, a Arabia Saudyjska oraz pozostali członkowie OPEC + zwiększą redukcję wydobycia łącznie o 1,4 mln baryłek dziennie.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA