fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Surowce i paliwa

Łukaszenko uderza w Rosję podatkiem od tranzytu ropy

Białoruś opodatkowała transport i tranzyt ropy przez swoje terytorium. Tłumaczy to względami ekologicznymi. Tymczasem eksport wydobywanej na Białorusi ropy stanął

Dekret wprowadzający „podatki ekologiczny” podpisał Aleksander Łukaszenko. W uzasadnieniu nowego podatku napisano, że ustanawia się go: „W celu utworzenia źródła środków pieniężnych dla likwidacji możliwych skutków ekologicznych w wypadku awarii naftociągu lub w innych nieprzewidzianych sytuacjach związanych z przemieszczaniem ropy i produktów naftowych na terytorium Białorusi, dla firm prowadzących transport ropy i produktów naftowych ustanawia się podatek od zysku w wysokości 50 proc.” Podatek obejmuje też tranzyt ropy i produktów naftowych przez terytorium Białorusi.

Rafineria ropy naftowej/Bloomberg

Na razie nie bardzo jest z kogo ściągać podatek, bo na Białoruś dociera niewiele rosyjskiej ropy. Dlatego Bielorusneft wstrzymał eksport wydobywanej w kraju ropy i kieruje ją do rafinerii w Mozyrze i Nowopołocku, dowiedziała się agencja Reuters. Do tej pory białoruskie rafinerie importowały rosyjską ropę a całość wydobytej w kraju szła na eksport. lle własnej ropy na Białoruś? Za 10 miesięcy 2019 r. wydobycie wyniosło 1,66 mln ton. Cały ten surowiec ropociągiem Przyjaźń trafi w tym roku do Niemiec lub do Polski, pisze Reuters. Przetarg na białoruską ropę tak jak rok wcześniej wygrał rosyjski Rosneft Trading, który przesyła ją do swojej niemieckiej rafinerii PCK Rafinerie.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA