fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Surowce i paliwa

Gaz gwałtownie drożeje w Europie

Bloomberg
Powrót zimy w Europie i perspektywa nadciągających mrozów windują ceny gazu na wspólnotowym rynku.

Od początku roku w największym europejskim gazowym hubie TTF (Niderlandy) ceny błękitnego paliwa dynamicznie rosną. We wtorek osiągnęły już 286,3 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

W 2020 roku z powodu pandemii ceny gazu w Europe spadły prawie trzykrotnie. W maju surowiec kosztował poniżej 40 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, czyli tyle, ile w USA w czasach boomu łupkowego 2005-2015. Jesienią zeszłego roku notowania wróciły do ??poziomów sprzed kryzysu, w grudniu przebiły psychologiczną granicę 200 dolarów za 1000 metrów sześciennych i nie przestają rosnąć w styczniu 2021 roku.

Tak gwałtowny wzrost cen jest w dużej mierze spowodowany warunkami pogodowymi i prognozowanym ochłodzeniem na kontynencie euroazjatyckim – skomentowała Anna Butko analityczka sektora naftowo-gazowego firmy Aton. Za wzrostami przemawia również fakt, że dostawy LNG, w większości amerykańskie, kierowane były z Europy do Azji, gdzie ceny rosną jeszcze szybciej.

Flara gazowa na polu wydobywczym w Teksasie w USA/Bloomberg

W grudniu 2020 r eksport LNG z USA ustanowił nowy rekord w wysokości 9,8 miliarda stóp sześciennych dziennie (274,4 mln m3) podała amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA). „Co oznacza wzrost o 0,4 mld stóp sześciennych dziennie w porównaniu z poprzednim rekordem ustanowionym w listopadzie” – głosi komunikat.

Wzrost eksportu wywołały rosnące ceny gazu w Europie i Azji, ograniczenia w dostawach wielu innych eksporterów z powodu nieplanowanych przestojów ich mocy LNG oraz zimną aurą na kluczowych rynkach, zwłaszcza w Azji, wyjaśnia EIA.

Rosyjska ekspertka uważa jednak, że wzrost cen gazu w Europie nie będzie długotrwały. „Chociaż istnieje potencjał do dalszego wzrostu notowań w krótkim okresie, który zależy od warunków pogodowych, to jest to raczej czynnik sezonowy. W perspektywie 2-4 miesięcy kontrakty terminowe wskazują na spadek cen” – podkreśliła Anna Butko.

Tankowiec LNG Sakura/Bloomberg

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA