fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Ropa

Ropa najdroższa od pół roku

Bloomberg
Cena ropy naftowej gatunku Brent zbliżała się we wtorek do 75 dol. za baryłkę, najwyższego poziomu od października. Rynek niepokoi się o podaż surowca, m.in. w związku z zaostrzeniem sankcji nałożonych na Iran.

Od początku roku ropa Brent zdrożała o 38 proc. Wciąż jej trochę brakuje do zeszłorocznego szczytu (ponad 85 dol. za baryłkę ), ale niepokoić może to, że do takiego ruchu cenowego doszło mimo tego, że globalna gospodarka zwalniała w ostatnich kwartałach. Ropa gatunku WTI zdrożała zaś od grudniowego dołka o 55 proc. do 66 dol. za baryłkę.

Mike Pompeo, U.S. secretary of state/Bloomberg

Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, ogłosił w poniedziałek, że USA nie odnowią wygasających 2 maja wyłączeń z sankcji naftowych nałożonych na Iran. Ulgi w sankcjach dotyczyły jak dotąd ośmiu krajów: Chin, Japonii, Korei Płd., Tajwanu, Indii, Turcji, Grecji i Włoch.

Nowym impulsem do zwyżek cen surowca stała się zapowiedź zaostrzenia sankcji przeciwko Iranowi przez administrację Trumpa. Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, ogłosił w poniedziałek, że USA nie odnowią wygasających 2 maja wyłączeń z sankcji naftowych nałożonych na Iran. Ulgi w sankcjach dotyczyły jak dotąd ośmiu krajów: Chin, Japonii, Korei Płd., Tajwanu, Indii, Turcji, Grecji i Włoch. Analitycy RBC Capital Markets szacują, że ta decyzja zmniejszy napływ irańskiej ropy na światowe rynki o 60 proc. do zaledwie 600 tys. baryłek dziennie. Intencją administracji Trumpa jest zmniejszenie irańskiego importu ropy do zera, ale nie da się w pełni upilnować przestrzegania sankcji przez inne kraje. Irańskie władze odgrażają się natomiast, że mogą zablokować cieśninę Ormuz, czyli główną morską trasę, poprzez którą jest transportowana na światowe rynki ropa z krajów leżących nad Zatoką Perską. Gdyby te groźby zostały wprowadzone w życie (co jest na razie mało prawdopodobne), byłby to potężny wstrząs podażowy dla rynku naftowego.

Zagrożeniem dla podaży ropy na światowych rynkach jest również wojna domowa w Libii. Wydobywano tam w marcu 1,2 mln baryłek ropy dziennie, ale dane za kwiecień mogą okazać się gorsze. W gospodarczym i politycznym chaosie pogrążona jest również Wenezuela. Wydobycie spadło tam z ponad 1,5 mln baryłek dziennie w końcówce 2018 r. do zaledwie 650 tys. baryłek dziennie w marcu (według danych EIA).

Tankowce z Iranu w Naftoporcie w Gdańsku w 2016 r.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA