fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Nowa energia

Rekordowy kredyt na prąd ze słońca

W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu
Shutterstock

Pomimo pandemii i dużej niepewności na rynkach inwestorom udaje się pozyskiwać finansowanie dla zielonych projektów.

Polska firma R.Power dostała od Santander Bank Polska i mBanku 350 mln zł (79 mln euro) kredytu na budowę 128 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 121 MW. To największa jak dotąd umowa finansowania projektów fotowoltaicznych w Polsce. Wszystkie elektrownie objęte umową wygrały aukcje OZE i podpiszą 15-letnie kontrakty, zapewniające im gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Instalacje zostaną wybudowane w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
Adobe Stock
– Pozyskaliśmy fundusze w samym środku pandemii, przy dużej niepewności na rynkach. To pokazuje, jak silny jest w Polsce trend rosnących inwestycji w odnawialne źródła energii. Udało nam się także porozumieć z funduszem, który odkupi od nas instalacje po ich wybudowaniu – podkreśla Tomasz Sęk, współzałożyciel i członek zarządu R.Power. Mowa o brytyjskim funduszu Aberdeen Standard Investments, dla którego będzie to już szósta inwestycja na polskim rynku energetyki odnawialnej.
– Zainteresowanie międzynarodowych funduszy fotowoltaiką w Polsce jest ogromne. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki: wysoka jakość projektów i odpowiednio duży rozmiar inwestycji. Im większy projekt, tym łatwiej jest zainteresować nim zagraniczne instytucje finansowe – wyjaśnia Sęk.
Photovoltaic cells are arranged on solar panels /Bloomberg
Pod koniec maja o wsparciu po raz pierwszy projektu w dziedzinie energii słonecznej w Polsce poinformowali Europejski Bank Inwestycyjny i DNB Bank Polska. Wsparli oni fundusz Energy and Infrastructure SME Fund kredytem w łącznej wysokości 164 mln zł. Środki popłyną na budowę w naszym kraju 66 niewielkich elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 65,6 MW.
Liczba instalacji fotowoltaicznych nad Wisłą rośnie w błyskawicznym tempie. Na początku maja w krajowej sieci mieliśmy już ponad 1,8 MW mocy zainstalowanych w słonecznych elektrowniach. To o 181 proc. więcej niż przed rokiem i o 41 proc. więcej niż na początku stycznia 2020 r.
Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA