fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Gaz

Nord Stream-2 opóźniony o rok

Bloomberg
Gazociąg z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku zostanie uruchomiony do końca 2020 r. Inwestycja miała być gotowa do końca 2019 r. Prace wstrzymały sankcje USA. Teraz nie wiadomo, kto dokończy gazociąg.

Minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował, że Nord Stream-2 zostanie uruchomiony do końca 2020 r. Amerykańskie sankcje z 20 grudnia spowodowały zatrzymanie budowy, gdyż wycofał się główny wykonawca – szwajcarska firma Allseas układająca rury na dnie morza. Szwajcarzy zabrali z Bałtyku (pracowali w duńskiej strefie), swoje statki w tym najnowocześniejszą tego typu jednostkę na świecie Pioneering Spirit, układający rury dużych rozmiarów z największą prędkością.

Kto więc teraz dobuduje brakujące 6,5 proc. (160 km) gazociągu? O to zapytali w piątek dziennikarze ministra Nowaka.

– Układacz rur „Akademik Czerskij” – jest jednym z wariantów dobudowy Nord Stream-2, ale potrzebny jest dodatkowy czas na przygotowanie statku – przyznał Nowak cytowany przez agencję Prime.

Minister dodał, że statek znajduje się na Dalekim Wschodzie i potrzebuje czasu na dotarcie na miejsce. Akademik jest w porcie Nachodka nad Morzem Japońskim. Dopłynięcie do Bałtyku zajmie mu miesiąc. Analityk Igor Juszkow z rosyjskiego Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego, przewidział taki scenariusz.

– Póki ten statek pozostaje w Nachodce, to można założyć, że są szanse na powrót do pracy Allseas. Jeżeli Akademik wypłynie z portu, to jasne jest, iż plan A zawiódł i Szwajcarzy nie wrócą na Bałtyk – mówi analityk.

Nie wiadomo jednak czy statek z Nachodki rzeczywiście poradzi sobie z ułożeniem rur o średnicy ponad 1 m, na głębokości ok. 40 m, na zimowym Bałtyku. Dotąd Rosjanie zamawiali takie usługi za granicą, a układania gazociągów nie prowadzono w zimie.
Aleksiej Rachmanow kierujący rosyjskim Zjednoczeniem Budowy Statków twierdzi, że Rosja nie ma jednostek, które są w stanie dokończyć Nord Stream-2. Wyjaśnił, że takie statki są budowane pod konkretne projekty. Projektowanie trwa dwa lata, a budowa 2-3 lata.
– To dla nas będzie, jak zawsze, coś robionego od zera – cytuje Rachamowa gazeta RBK.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA