fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Gaz

Fatalne wyniki Gazpromu. Ponad 2,5 mld dolarów straty

Bloomberg
Tak złego roku Gazprom nie miała swojej ponad 30-letniej historii. Zamiast wielkiego zysku jak rok temu, jest poważna strata, przychody niższe o jedną czwartą i wzrost zadłużenia o 41 procent.

Strata netto Gazpromu według międzynarodowych standardów księgowych (Rosjanie liczą też wyniki po swojemu – wtedy są to standardy księgowości rosyjskiej) w okresie styczeń-wrzesień 2020 roku wyniosła 202,207 mld rubli (2,65 mld dol.) wobec zysku 1,107 bln rubli (13,5 mld dol.) rok wcześniej – wynika z raportu spółki.

Aleksij Miller, CEO gazpromu/Bloomberg

Przychody ze sprzedaży spadły w ciągu trzech kwartałów o 25 proc. – do 4,3 biliona rubli. Natomiast dług netto Gazpromu zwiększyła się o 41 proc. do 4,46 bln rubli (59 mld dol.), wynika z analizy i oceny zarządzania sytuacją finansową i wynikami finansowymi spółki.

„Zadłużenie netto … wzrosło o 1,296 mld rubli, czyli 41 procent” – czytamy w dokumencie. Spółka tłumaczy, że zmiana ta wynika głównie ze wzrostu kwoty długoterminowych kredytów i pożyczek wyrażonych w rublach w związku ze wzrostem kursu dolara i euro do rubla.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA