fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Gaz

Gazprom przyznaje: możemy nie dokończyć gazociągu do Niemiec

Pipeline/ Bloomberg
Po raz pierwszy rosyjski koncern przyznał, że możliwe jest zamrożenie lub w ogóle przerwanie projektu budowy gazociągu Nord Stream 2.

Stwierdzenie takie znalazło się w prospekcie emisyjnym dolarowych euroobligacji, informuje agencja Reuters. Gazprom we wtorek wszedł na rynek kapitałowy z papierami dłużnymi denominowanymi w dolarach. Rosyjski koncern planuje w tym roku zapożyczyć się na rekordową kwotę 6 mld dolarów. W prospekcie gazowa spółka ostrzegła potencjalnych inwestorów przed zagrożeniami, na jakie mogą napotkać w dającej się przewidzieć przyszłości.

„Realizując nasze duże międzynarodowe projekty, takie jak Nord Stream 2, napotkaliśmy i możemy nadal napotykać zagrożenia związane ze zmianami sytuacji politycznej w różnych regionach” – czytamy w prospekcie. (…) W wyjątkowych okolicznościach, w tym ze względu na presję polityczną (czytaj – amerykańskie sankcje -red), takie zmiany mogą doprowadzić do zawieszenia lub rezygnacji z projektu”- cytuje Reuters.

Budowa lądowej części gazociągu Nord Stream 2 w Lubminie w Niemczech/Bloomberg

Pod koniec grudnia 2019 r USA nałożyły na rurociąg sankcje, które zablokowały pracę układaczy rur zagranicznych kontrahentów Gazpromu (szwajcarski Allseas-red). Od stycznia obowiązują nowe, zaostrzą sankcje, które spowodowały wycofanie się z inwestycji firm ubezpieczeniowych, certyfikujących, oceniających wpływ na środowisko.

W poniedziałek okazało się, że Stany Zjednoczone przygotowują nowy pakiet sankcji, który uderzy w ostatni statek, który miał dobudować gazociąg w duńskich wodach – barkę „Fortuna” i jej właściciela, firmę „KBT-Rus”.

Barka „Fortuna” otrzymała od władz duńskich zezwolenie na ułożenie od 15 stycznia pozostałego, nieukończonego 157-kilometrowego odcinka rur w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Zgodnie z harmonogramem prace w wodach duńskich powinny zakończyć się w maju, a na wodach niemieckich do końca czerwca.

Do tej pory jednak Nord Stream 2 AG nie wznowił budowy.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA