fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Gaz

Nord Stream 2 stracił ubezpieczenie. Gazprom ma nowy problem

Gazprom, Nord Stream 2,
Bloomberg
Kolejna zachodnia firma wycofała się z udziału w powstaniu rosyjskiego gazociągu na dnie Bałtyku. Nord Stream 2 stracił ubezpieczyciela.

Szwajcarska firma ubezpieczeniowa Zurich Insurance Group przestanie ubezpieczać budowę gazociągu Nord Stream 2 ze względu na groźbę sankcji USA, informuje agencja Bloomberg. Według źródeł agencji, spółka może zostać objęta nowymi sankcjami USA wobec firm świadczących usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla rurociągu.

Zurich Insurance Group nie komentuje możliwych sankcji USA wobec Nord Stream 2. Przedstawiciele firmy powiedzieli wcześniej rosyjskiej agencji RIA Nowosti, że „W Zurich Insurance działa kompleksowy system zgodności postępowania z przepisami. Firma stara się w pełni przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących sankcji”.

Aleksij Miller, prezes Gazpromu/Bloomberg

Firma ubezpieczeniowa nie ustosunkowała się do całej sprawy. „Ze względu na poufność nie komentujemy żadnych relacji z klientami” – czytamy w odpowiedzi Szwajcarów na prośbę o komentarz do doniesień mediów, że Nord Stream 2 nie będzie ubezpieczony.

Przedstawiciel ubezpieczyciela dodał również, że podobnie jak poprzednio, pozycja Zurich Insurance Group pozostaje niezmieniona: firma posiada kompleksowy system zgodności regulacyjnej i zobowiązuje się do pełnego przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących sankcji.

W styczniu gazociąg Gazpromu utraci nie tylko ubezpieczyciela, ale też duńską firmę, która przygotowywała raport oddziaływania inwestycji na środowisko i norweską firmę, która certyfikowała gazociąg. Bez certyfikatu niemożliwe jest uruchomienie wciąż niedokończonego gazociągu.

Prace w duńskich wodach miały się rozpocząć 15 stycznia, ale nie ruszyły. Do położenia pozostaje 157 km rury.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA