fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Ceny energii

Polski prąd jednym z najdroższych w Europie

Adobe Stock
Polska za szóstym miejscu pod względem ceny prądu. Najdrożej jest na Ukrainie (o 1/3 więcej niż średnia cena w Unii). Traciły paliwa kopalne a zyskiwały OZE – wynika z kwartalnego raportu o unijnym rynku energii.

„W pierwszym kwartale nastąpiły dramatyczne zmiany w strukturze koszyka mocy 27 krajów UE. Paliwa kopalne zostały złapane w ostrzejszy ruch spadającego popytu i rosnących odnawialnych źródeł energii. Największą presję odczuła produkcja węgla kamiennego, spadając o 30 proc. rok do roku (-38 TWh). Gaz nie był w stanie zarabiać na upadku węgla i również poniósł straty (-3 TWh).

Bloomberg

Dzięki odzyskowi energii wodnej i rekordowo dużej generacji wiatrowej, odnawialne źródła energii zanotowały bardzo udany kwartał, zwiększając się o 38 TWh rok do roku i osiągając 40 proc. udział w miksie energetycznym, co jest ich najwyższym kwartałem do tej pory.

Zmniejszający się popyt i najniższe ceny hurtowe nie oszczędził nawet energii jądrowej. Reaktory w Szwecji, Francji i innych krajach musiały zostać wyłączone lub znacznie spowolnione. Podsumowując, generatory odnawialne były najmniej dotknięte kryzysem i wyszły z niego stosunkowo bez szwanku.

Adobe Stock

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA