fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ENERGIA Atom

Rosja nie zarobi już na atomie z Ukrainy

Rosatom
Paliwo zużyte w siłowniach atomowych Ukrainy nie będzie już wysyłane do składowiska w Rosji. Rusza nowe składowisko w zamkniętej elektrowni w Czarnobylu. Sfinansowali je Amerykanie

Przedsiębiorstwo państwowe Energoatom „, które jest operatorem wszystkich działających elektrowni jądrowych na Ukrainie, od tego roku nie będzie już wysyłać wypalonego paliwa jądrowego z ukraińskich elektrowni do Rosji, poinformował koncern „Energoatom”.

Postanowiliśmy ostatecznie zrezygnować z eksportu wypalonego paliwa jądrowego do Rosji. W końcu zapotrzebowanie Ukrainy na te usługi zniknęło. To znacząco wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa ”- powiedział Metro Kotin prezes Energoatomu, cytowany przez agencję Union.

Pierwsza partia zużytego paliwa trafi w lipcu do Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa Jądrowego (CSFSF) na terenie zamkniętej elektrowni w Czarnobylu. Szef Energoatomu przypomniał, że spółka zakończyła w grudniu 2020 r budowę wszystkich konstrukcji budowlanych i infrastruktury do odbioru i przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.

Elektrownia atomowa/Bloomberg

Obecnie w Czarnobylu trwa rozruch oraz testy sprzętu i wyposażenia dostarczanego do CSFSF przez amerykańską firmę Holtec. Eksploatacja pierwszego kompleksu rozpocznie się w drugim kwartale 2021 r. – po zakończeniu budowy 43-kilometrowego toru kolejowego, który połączy magazyny z siecią kolejową Ukrainy.

Budowa CSFSF prowadzona jest od 2017 roku na koszt partnerów amerykańskich. Koncern Westinghouse (amerykańsko-japoński) dostarcza dziś 55 procent potrzebnego Ukrainie paliwa jądrowego (resztę – dotychczasowy monopolista – rosyjski Rosatom).

Energoatom jest operatorem czterech pracujących siłowni jądrowych z 15 reaktorami rosyjskimi, w tym z Zaporoża – największej w Europie o mocy 6000 MW. Dostarczają one 55 proc. prądu potrzebnego Ukrainie.

materiały prasowe

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA