Andrzej Duda w Kazachstanie: Otworzyć bramę do Azji

Polskie firmy zamierzają mocniej wejść na kazachski rynek. Chce im w tym pomóc prezydent Duda.

Aktualizacja: 06.09.2017 22:10 Publikacja: 06.09.2017 19:16

Prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazrabajew podczas Kazachstańsko-Polskiego Forum Gospodarczego w

Prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazrabajew podczas Kazachstańsko-Polskiego Forum Gospodarczego w Astanie

Foto: PAP, Marcin Obara

Korespondencja z Astany

Sprawy gospodarcze to główny temat trzydniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie. W poprzednim roku gościł w Polsce prezydent tego środkowoazjatyckiego kraju Nursułtan Nazarbajew.

Podczas rozpoczętej w środę wizyty zostały podpisane umowy o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska oraz o współpracy gospodarczej. Jak zaznaczył prezydent Duda, jedna z nich – Karta Partnerstwa Zielony Most – ma poprawić ochronę klimatu. – W gruncie rzeczy chodzi o wykorzystanie lasów, aby chronić klimat. Ta idea jest niezwykle pożyteczna – mówił prezydent. Nursułtan Nazrabajew podkreślił z kolei, że Kazachstan daje możliwości do wejścia na inne rynki azjatyckie. Przypomniał, że jego kraj znajduje się w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. – Dzięki nam możecie wejść na rynki innych członków naszej unii, w tym również do Rosji i krajów sąsiedzkich – zaznaczył. Dodał, że w zeszłym roku pojawiło się w Kazachstanie 115 firm z polskim kapitałem. Wśród głównych inwestorów są: Polpharma, Selena, Tines, Ekoexport, Arno Group.

Inwestycje w sady

Przy okazji wizyty zorganizowano polsko-kazachskie forum gospodarcze, podczas którego zostało podpisanych kilka umów dwustronnych. M.in. memorandum o współpracy pomiędzy firmą Polpharma SA a narodową spółką Kazakh Invest na budowę linii do produkcji produktów biogenetycznych (o wartości 15 mln dol.), a także pomiędzy narodowymi pocztami na wydanie znaczków o armii Andersa. Polscy naukowcy z SGGW oraz Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach a także PPHU SOLDRIP pomogą w budowie w latach 2017–2020 w kilku regionach Kazachstanu systemu nawodnieniowego w sadach jabłoniowych o łącznej powierzchni 1085 hektarów.

Andrzej Duda ma nadzieję, że te wspólne działania odwrócą tendencję spadkową w obrotach gospodarczych pomiędzy Polską a Kazachstanem wywołaną m.in. konfliktem na Ukrainie i związanymi z nimi sankcjami. – Mam ambicję, aby w ciągu sześciu lat obrót handlowy wyniósł 3 mld dolarów – dodał prezydent.

Opowiedział się też za tym, aby przedstawiciele biznesu kazachstańskiego mogli przyjeżdżać bez wiz do Polski. Dodał, że na forum unijnym Polska podniosła już tę kwestię. Wątek polityczny rozmów dotyczył m.in. polskiego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018–2019, a także udziału Kazachstanu w stabilizowaniu sytuacji w Syrii.

Walka o Łódź

Wizyta w Kazachstanie prezydenta Dudy związana jest z odbywającą się w Astanie Międzynarodową Wystawą Expo 2017. Polska prezentuje wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. – To wspaniały pokaz nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej, ale także z wykorzystaniem tradycyjnych źródeł surowców energetycznych, ale w sposób nowoczesny, znacznie bezpieczniejszy dla środowiska niż to było do tej pory – uważa polski prezydent.

To także okazja do prezentacji polskiego kandydata do tej wystawy – Łodzi. Miasto to stara się o organizację Expo w 2022 roku. Decyzja zapadnie jesienią, polskimi konkurentami są amerykański Minneapolis oraz Buenos Aires. – Jeżeli brać pod uwagę deklaracje, mamy duże szanse na zwycięstwo – uważa Andrzej Stefański, komisarz polskiej sekcji na Expo w Astanie.

Kazachstan intensywnie zabiega o inwestorów zagranicznych, w tym polskie firmy. – Polska ma duże znaczenie w Europie – tłumaczy Roman Vassilienko, wiceminister spraw zagranicznych Kazachstanu. Przypomina też, że bliskie związki z Polską wynikają z faktu, że właśnie do tego regionu Związku Sowieckiego 80 lat temu zostali deportowani Polacy. Dzisiaj do polskich korzeni przyznaje się ok. 30 tys. obywateli Kazachstanu.

– Polska stanowi bramę do Unii Europejskiej, a Kazachstan Azji. Ma on olbrzymi potencjał. Tutaj jest ropa i gaz, a także występują trzy czwarte minerałów z tablicy Mendelejewa – uważa Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju. Państwo to kusi polskich przedsiębiorców w miarę stabilnym rozwojem gospodarczym, ułatwieniami dla biznesu, ulgami i preferencjami podatkowymi.

Korespondencja z Astany

Sprawy gospodarcze to główny temat trzydniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie. W poprzednim roku gościł w Polsce prezydent tego środkowoazjatyckiego kraju Nursułtan Nazarbajew.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Kraj
Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations