Dialog Polski z Unią ciągle w zawieszeniu

Jean-Claude Juncker
AFP
Nie ma większości do formalnego ukarania Polski za brak praworządności. Ale nie ma też argumentu, żeby procedurę zakończyć. A ten musi dostarczyć KE Polska.

Korespondencja z Brukseli

Trwa ofensywa dyplomatyczna polskiego premiera i ministra spraw zagranicznych w Brukseli. Mateusz Morawiecki zjadł kolację z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'em Junckerem i odpowiedzialnym za praworządność komisarzem Timmermansem. Kolejne spotkanie Morawiecki – Juncker prawdopodobnie w marcu. Jacek Czaputowicz spotkał się już dwukrotnie z Timmermansem: raz zapoznawczo na lotnisku, a w ubiegłym tygodniu zaprosił go na lunch do polskiego przedstawicielstwa przy UE w Brukseli. O praworządności rozmawiał też z Verą Jurową, komisarz sprawiedliwości.

W relacjach między członkami przyjacielskiego klubu, jakim jest UE, takie spotkania to nic dziwnego, ale na tle napiętych, wręcz agresywnych stosunków między poprzednim polskim rządem a KE widać prawdziwą rewolucję.

Komisja dostrzega zmianę tonu i odpowiada przyjaźnie. Znacznie mniej teraz ostrej krytyki, wiele mówi się o nadziei na poprawę relacji i o tym, jak ważnym part...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL