fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Mateusz Morawiecki: Zaproponujemy bezwizowy ruch dla Białorusinów

Krysian Maj/KPRM
- Wszyscy uważamy, że powinny odbyć się wolne wybory, żeby naród białoruski mógł sam zadecydować o swojej przyszłości. Potępiamy tortury i brutalne traktowanie protestujących - powiedział w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.

- Dziękuję premierom państw V4 za przybycie. Wszyscy zgadzamy się co do tego, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory. Potępiamy wszelkie represje, które mają tam miejsce - mówił Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział, że będzie chciał zaproponować ruch bezwizowy dla Białorusinów. - Podczas Rady Europejskiej planujemy zaprezentować plan gospodarczy - przekazał.

Podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej omawiano również kwestię współpracy w zakresie Trójmorza i formatu budowania infrastruktury Europy Środkowej.

- Naszą wspólną intencją jest, by nie doprowadzić do kolejnego zamknięcia gospodarki. Będziemy tak koordynować nasze działania, by w obliczu pandemii, była ona nadal pędzącą lokomotywą - mówił premier.

- Apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych. Dla narodu białoruskiego chcemy zaproponować ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość. To wspólne projekty związane z małymi przedsiębiorcami i polityką energetyczną - dodał.

Uczestnicy spotkania uzgodnili również stanowisko w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego oraz omówili kwestię Nord Stream 2. W ocenie przywódców V4 projekt zmniejsza bezpieczeństwo tej części Europy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA