fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Rosja i Chiny gotowe zapewnić gwarancje bezpieczeństwa Korei Północnej

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
AFP PHOTO/KCNA VIA KNS
Rosja i Chiny są gotowe zapewnić gwarancje bezpieczeństwa Korei Północnej po denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Chin Wangiem Yi w Moskwie. Ławrow zauważył, że bezpieczeństwo Korei Północnej jest głównym czynnikiem ogólnego bezpieczeństwa całego regionu - podaje agencja TASS.

- Chciałbym podkreślić, że kontakty, które zaczęły się rozwijać między przywódcami Stanów Zjednoczonych i Chin, przebiegają zgodnie z mapą drogową, którą opracowaliśmy wspólnie z Chinami - od środków odbudowy zaufania po dalsze bezpośrednie kontakty - mówił Ławrow.

- Mamy nadzieję, że w pewnym momencie zostanie osiągnięte kompleksowe porozumienie w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i stworzenia systemu pokoju i bezpieczeństwa w ogóle w Azji Południowo-Wschodniej. Dotyczy to też konkretnych, twardych gwarancji bezpieczeństwa Korei Północnej, o których prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie mówił, w tym w czasie szczytu rosyjsko-północnokoreańskiego we Władywostoku 25 kwietnia - dodał szef rosyjskiej dyplomacji.

- Takie gwarancje nie będą łatwe do zapewnienia, ale jest to absolutnie obowiązkowa część przyszłej umowy - zaznaczył Ławrow, deklarując, że "Rosja i Chiny są gotowe pracować nad takimi gwarancjami".

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA