fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Mike Pompeo w Warszawie: USA są przeciwne Nord Stream 2

Mike Pompeo i Jacek Czaputowicz
Tymon Markowski/MSZ
Szef MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. - Prezydent Donald Trump jest wdzięczny, że Polska wywiązuje się ze swoich zobowiązań w NATO i wspiera Sojusz w miarę swoich możliwości - mówił Pompeo.

Po spotkaniu w Warszawie Jacek Czaputowicz podziękował amerykańskim żołnierzom za ich służb w Polsce. - Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpiecznie - mówił.

- Ta rozmowa potwierdziła doskonały stan stosunków między naszymi państwami. Przedyskutowaliśmy najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych oraz w polityce międzynarodowej - mówił szef MSZ.

- Dzisiejsze rozmowy pokazały, że nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Chciałem jeszcze przed jutrzejszą wizytą złożyć na ręce sekretarza Pompeo podziękowania za dotychczasową służbę żołnierzy amerykańskich w Polsce. Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpieczni - mówił Czaputowicz.

Czytaj także: Szczyt w Warszawie: To nie musiała być antyirańska konferencja

Minister powiedział, że Polska i USA mają podobne stanowisko w sprawie Nord Stream 2. Zdaniem Czaputowicza projekt nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy.

- Uważamy go za przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie - powiedział.

- Umocniłby on przewagę rosyjską i uzależniłby inne państwa europejskie od dostaw rosyjskich - mówił Pompeo.

Sekretarz stanu USA mówił, że Polska jest jednym z najlepszych przyjaciół USA w Europie. W rozmowie z szefem polskiego MSZ omówiono również kwestię rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce. Podkreślono, że oba kraje cały czas współpracują nad tym, aby osiągnąć cel zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA