fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

"WSJ": Amerykanie mogą odwołać konferencję w Polsce

Donald Trump i Mike Pompeo
AFP
Rząd USA może być zmuszony do odwołania światowego szczytu skupionego na kwestiach Bliskiego Wschodu, który ma odbyć się w Warszawie.

"Wall Street Journal" informuje, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poprosiło europejskich ministrów spraw zagranicznych o udział w konferencji, chociaż niektórzy dyplomaci europejscy że sekretarz stanu Mike Pompeo może nawet odwołać konferencję w ostatniej chwili.

Powodem takiej decyzji ma być niska frekwencja lub możliwość pojawienia się dyplomatów niższego szczebla. 

Międzynarodowa konferencja ma odbyć się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Poinformował o tym w ubiegłym tygodniu amerykański Departament Stanu.

Oficjalnie szczyt ma skupić się na kwestii bezpieczeństwa i stabilności na Bliskim Wschodzie. Zdaniem władz Iranu rozmowy będą dotyczyły ich kraju. 

Pełniący obowiązki ambasadora USA przy ONZ, Jonathan Cohen, powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że będzie to "globalna burza mózgów" i tworzenie programu dotyczącego m.in. bezpieczeństwa cybernetycznego i pomocy humanitarnej w Syrii i Jemenie.

Polskę skrytykował szef irańskiego MSZ, Javad Zarif, który nazwał konferencje "antyirańskim cyrkiem" i przypomniał Polakom, że w czasie II wojny światowej Iran przyjął Polaków wyjeżdżających z ZSRR po pakcie Sikorski-Majski.

Relacje między USA a Iranem są napięte odkąd Trump w maju 2018 roku jednostronnie wycofał USA z porozumienia nuklearnego zawartego przez Zachód z Iranem w 2015 roku.

Źródło: The Wall Street Journal
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA