fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Austriacki pułkownik przez dziesięciolecia szpiegował dla Rosji. Kryzys dyplomatyczny Moskwa-Wiedeń

Kanclerz Sebastian Kurz i minister obrony Mario Kunasek
AFP
Emerytowany pułkownik z austriackiej armii jest podejrzany o szpiegowanie przez kilka dziesięcioleci na rzecz Rosji - poinformował w piątek kanclerz Sebastian Kurz. W związku ze skandalem do MSZ w Wiedniu wezwany został rosyjski charge d’affaires. Rosja odpowiedziała wezwaniem austriackiego ambasadora.

Kurz powiedział na konferencji prasowej, że pułkownik podejrzewany jest o rozpoczęcie współpracy z rosyjskim wywiadem w latach dziewięćdziesiątych. Współpraca była kontynuowana aż do bieżącego roku.

Minister spraw zagranicznych Karin Kneissl wezwała rosyjskiego charge d’affaires w tej sprawie i odwołała zbliżającą się podróż do Rosji.

- Oczywiście, jeśli takie przypadki zostaną potwierdzone, czy to w Holandii, czy w Austrii, nie poprawi to stosunków między Unią Europejską a Rosją - powiedział kanclerz Kurz. Nawiązał w ten sposób do wydalenia czterech rosyjskich agentów przez Holandię w kwietniu za rzekome planowanie cyberataków w Hadze.

- Rosyjskie szpiegostwo w Europie jest nie do przyjęcia i zasługuje na potępienie - dodał Kurz.

Austriacki minister obrony Mario Kunasek powiedział na konferencji prasowej, że sprawa została ujawniona "kilka tygodni temu", po otrzymaniu informacji z innej europejskiej agencji wywiadowczej.

W odpowiedzi na kroki Austrii, Rosja poinformowała o wezwaniu do MSZ ambasadora Austrii w Moskwie.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA