fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Korea Płn.: Agencja "zapomina" o zaproszeniu prezydenta Korei Płd.

AFP
Północnokoreańska agencja prasowa KCNA, która relacjonowała spotkanie północnokoreańskiej delegacji, w skład której wchodzi siostra Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, pominęła informację o zaproszeniu prezydenta Korei Płd., Moona Jae-ina, na Północ - odnotowuje Reuters.

Kancelaria prezydenta Korei Południowej po lunchu zjedzonym przez delegację z Korei Północnej z prezydentem Moon Jae-inem poinformowała o przekazaniu prezydentowi Korei Południowej listu od Kim Dzong Una z zaproszeniem głowy południowokoreańskiego państwa na Północ.

KCNA informuje o przekazaniu listu, ale nie informuje o jego treści. Agencja pisze jedynie, że siostra północnokoreańskiego przywódcy przekazała "intencje" swojego brata stronie południowokoreańskiej.

Gdyby do takiego spotkania doszło, byłoby to pierwsze spotkanie przywódców obu krajów od 2007 roku.

Prezydent Korei Południowej wielokrotnie apelował o dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Półwyspie Koreańskim spowodowanego ponad 20 próbami rakietowymi przeprowadzonymi przez Pjongjang w 2017 roku.

Zdaniem strony południowokoreańskiej Kim Dzong Un w liście napisał, że chciałby spotkać się z Moonem "w najbliższej przyszłości". Siostra Kim Dzong Una miała powiedzieć prezydentowi Korei Południowej, że jej brat chciałby zaprosić go do Korei Północnej "przy najbliższej okazji".

W odpowiedzi prezydent Korei Południowej miał zaapelować o "stworzenie warunków, w których będzie to możliwe".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA