fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Korea Płn. do ONZ: Nie możemy wpłacić składek

123RF
Korea Północna nie jest w stanie wpłacić ONZ corocznych składek z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj - głosi oświadczenie wydane przez przedstawicielstwo Korei Północnej przy ONZ, cytowane przez Reuters.

Chodzi o sankcje, jakimi został objęty północnokoreański Bank Handlu Zagranicznego (Joson Trade Bank), które uniemożliwiają przekazanie na konta ONZ składek o łącznej wysokości ok. 184 tys. dolarów.

Ambasador Korei Północnej przy ONZ Ja Song Nam spotkał się z przedstawicielami ONZ prosząc o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

"Sankcje USA i ONZ nałożone na Bank Handlu Zagranicznego (...) uniemożliwiają naszemu krajowi wywiązanie się ze zobowiązań jakie ma jako członek ONZ" - głosi oświadczenie misji Korei Północnej przy ONZ. "Pokazuje to także jak okrutne i niecywilizowane są te sankcje" - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Korea Północna odpowiedzialnością za całą sytuację obarcza "w całości USA i ich wyznawców".

Kraje członkowskie ONZ - jak przypomina Reuters - muszą dokładać się do budżetu tej organizacji, do budżetu prowadzonych przez ONZ misji pokojowych a także do budżetów międzynarodowych trybunałów.

Bank Handlu Zagranicznego Korei Północnej został objęty sankcjami USA w 2013 roku. Rada Bezpieczeństwa ONZ objęła go sankcjami w sierpniu 2017 roku.

Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych kraj, który regularnie zalega ze składkami może stracić prawo głosu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Obecnie prawa takiego pozbawionych jest osiem krajów - w tym m.in. Jemen, Libia i Wenezuela, które mają ponad dwuletnie zaległości w składkach na ONZ.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA