Dyplomacja

Ambasada prostuje wypowiedź Przyłębskiego

Ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ambasada RP w Berlinie wydała komunikat w sprawie wywiadu, który został udzielony przez ambasadora Andrzeja Przyłębskiego rozgłośni Deutschlandfunk.

Niemiecka rozgłośnia w zapowiedzi wywiadu z polskim ambasadorem poinformowała, że Polska bierze pod uwagę zaskarżenie Niemiec w amerykańskich sądach. Sprawa miałaby dotyczyć roszczeń za II wojnę światową.

Deutschlandfunk dodaje również, że obecnie zbierane są dokumenty świadczące o rozmiarach zniszczenie, jakie wojska nazistowskiego dokonały w Polsce w czasie wojny.

"Redakcja Deutschlandfunk w zapowiedzi wywiadu radiowego z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec, Prof. Andrzejem Przyłębskim, która przed emisją została przekazana do innych redakcji, dokonała niedopuszczalnej nadinterpretacji wypowiedzi Ambasadora, co spowodowało całkowicie nieprawdziwy przekaz dotyczący roszczeń z okresu II. wojny światowej. Ambasador w żadnym razie nie stwierdził, iż rząd RP zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach" - przekazał rzecznik prasowy ambasady RP w Berlinie.

"W związku z zaistniałą sytuacją Ambasada domaga się sprostowania zapowiedzi wywiadu i przekazania jej do redakcji, które zostały wprowadzone w błąd" - dodaje Dariusz Pawłoś.

 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL