fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

USA: "Nie" dla potępienia kary śmierci dla gejów

123RF
USA jest jednym z 13 państw, które zagłosowały przeciw rezolucji ONZ potępiającej karanie śmiercią stosunków homoseksualnych - odnotowuje "The Independent".

Rezolucja przeszła większością głosów - przeciwko niej oprócz USA głosowały m.in. Chiny, Irak i Arabia Saudyjska.

Dokument przygotowany przez Radę ds. Praw Człowieka potępia "stosowanie kary śmierci, jako sankcji za takie zachowania jak apostazja, bluźnierstwo, cudzołóstwo i dobrowolne utrzymywanie relacji homoseksualnych".

Rezolucja zawierała również sprzeciw wobec stosowania kary śmierci w przypadku osób nie będących w pełni sprawnych umysłowo, upośledzonych, a także osób, które zakazany czyn popełniły przed ukończeniem 18. urodzin i wobec kobiet w ciąży.

W dokumencie czytamy też, że "poważne zaniepokojenie budzi nieproporcjonalne stosowanie kary śmierci wobec kobiet oskarżanych o cudzołóstwo w stosunku do mężczyzn, którzy się tego dopuszczą".

Stany Zjednoczone wsparły dwie poprawki do rezolucji złożone przez Rosję. Jedna z nich stanowiła, iż kara śmierci "nie musi być naruszeniem praw człowieka" oraz "nie jest formą tortury, ale może do tego (tortur - red.) prowadzić". Obie poprawki zostały odrzucone.

Ostatecznie za rezolucją opowiedziało się 27 z 47 państw wchodzących w skład Rady ds. Praw Człowieka.

Homoseksualizm jest obecnie karany śmiercią w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Sudanie, Jemenie, Nigerii i Somalii.

Przeciwko rezolucji głosowały: Egipt, Botswana, Burundi, Etiopia, Bangladesz, Chiny, Indie, Irak, Japonia, Katar, Arabia Saudyjska, ZEA i USA.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA