fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Rosja do USA: Jesteśmy po stronie Kuby

AFP
Rosyjski MSZ wyraził ubolewanie z powodu "antykubańskich posunięć" Waszyngtonu i podkreślił, że Moskwa solidaryzuje się z Kubą.

Rosyjskie MSZ oceniło, że odejście od odwilży amerykańsko-kubańskiej zapoczątkowanej przez Baracka Obamę i nowe podejście do wyspy zaprezentowane przez nową administrację przypomina o "zimnowojennej retoryce".

Prezydent Trump, wystepując w piątek w Miami na Florydzie, ogłosił, że w kontaktach z Kubą przywraca część ograniczeń turystycznych i gospodarczych, zniesionych w czasie odwilży w dwustronnych relacjach za rządów Baracka Obamy. Porozumienie z Kubą Trump nazwał niefortunnym i dodał, że "czas (tej umowy) już się skończył".

Swoją decyzję Trump argumentował koniecznością zwiększenia presji na władze kubańskie w celu "uwolnienia Kuby" po ponad 50 latach komunizmu. Apelował jednocześnie o uwolnienie więźniów politycznych i poszanowanie praw człowieka.

Decyzja Trumpa nie oznacza wycofania się USA z postanowień podjętych w czasie odwilży na linii Hawana-Waszyngton. Ambasada USA w Hawanie i Kuby w Waszyngtonie pozostaną otwarte. Zakończona za Obamy polityka "mokrej stopy i suchej stopy" nadal nie będzie obowiązywać, a przekazy pieniężne na Kubę będą nadal możliwe.

Źródło: Reuters/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA