fbTrack

Dyplomacja

Robert Grey odwołany ze stanowiska wiceministra MSZ

Robert Ethan Grey (dawniej Robert Piotr Grygielko)
MSZ
Robert Grey został odwołany ze stanowiska wiceministra MSZ. Miał zataić informacje o współpracy ze służbami USA.

O odwołaniu wiceministra informuje "Gazeta Wyborcza". Informację potwierdziła rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

O Robercie Greyu pisaliśmy w "Rzeczpospolitej". Gdy 43-letni Robert Ethan Grey został w październiku wiceszefem ds. dyplomacji ekonomicznej oraz polityki amerykańskiej i azjatyckiej, wzbudziło to w niektórych środowiskach konsternację. Piotr Skwieciński w portalu wpolityce.pl pisał, że „o jego związkach z naszym krajem w internetowych źródłach amerykańskich nie udało mu się dowiedzieć nic" i pytał, „czy polską politykę zagraniczną wobec USA prowadzić będzie... Amerykanin?".

Podchwycili to internetowi komentatorzy, którzy zastanawiali się, czy Grey nie będzie przedkładał amerykańskich interesów nad polskie.

Postanowiliśmy zbadać korzenie Roberta Greya. Okazało się to trudnym zadaniem, bo pilnie strzeże on informacji o swojej przeszłości. Rzeczniczka MSZ Joanna Wajda przekonuje nas, że zainteresowanie wiceministrem powinno dotyczyć jego działań związanych z wykonywaną funkcją, a nie sfery prywatnej. Rozmowa z nim byłaby możliwa wyłącznie na ten temat.

Grey pytania wysłane drogą e-mailową o swe korzenie, początki w USA, powody emigracji z rodzicami za ocean kwituje ogólnikami. 

Ważne jest m.in. pytanie o status materialny rodziców. Robert Grey studiował aż na trzech uczelniach w Nowym Jorku (stosunki międzynarodowe), Bostonie (filozofia) oraz w Dartmouth (socjologia). Studia w USA są drogie i nielicznych emigrantów w tamtych czasach stać było na ich opłacenie. 

Wyjątkowo szybko otrzymał też amerykańskie obywatelstwo. Jak przekazał nam MSZ, nastąpiło to „pod koniec lat 80.". Zważywszy, że obecny wiceminister trafił do USA w 1987 r., od przyjazdu do otrzymania amerykańskiego paszportu minęły nie więcej niż trzy lata.

Źródło: rp.pl/wyborcza.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL