Przybywa nowych mieszkań

Rośnie liczba budowanych i oddawanych w Polsce mieszkań, chętnych na nie przybywa, a ceny ciągle rosną.

Publikacja: 29.06.2021 09:00

Klienci kupują praktycznie wszystko, nawet mieszkania w kiepskich lokalizacjach i w złym stanie. Rynek zaś jest ciągle podsycany różnymi czynnikami, a to mizernymi odsetkami na lokatach, a to tanim kredytem, a to obawami, że deweloperzy jeszcze podniosą ceny albo inflacja wzrośnie i wszystko podrożeje – uważają eksperci nieruchomości.

10 lat temu i dziś

Według danych podawanych przez GUS w okresie styczeń–grudzień 2011 roku oddano do użytkowania 131 721 mieszkań, tj. o 3 proc. mniej niż w 2010 roku i o 17,7 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2009 r.

Dziesięć lat później – w 2020 roku, jak podawał GUS, oddano do użytkowania 222 tys. mieszkań, tj. o 7 proc. więcej niż 2019 roku.

Deweloperzy przekazali do eksploatacji 143,8 tys. mieszkań – o 9,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r., natomiast inwestorzy indywidualni – 74,1 tys. mieszkań, tj. o 7,1 proc. więcej.

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,2 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania (odpowiednio 64,8 proc. i 33,4 proc.). Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (1498 wobec 2167) oraz łącznie w pozostałych formach, tj. komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej (2570 wobec 4597).

Średnio 88 metrów

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych w 2020 roku wyniosła 19,6 mln mkw., czyli o 6,9 proc. więcej niż w roku 2019, a przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania osiągnęła wartość 88,5 mkw.

Jak podaje GUS, według wstępnych danych w okresie styczeń–kwiecień 2021 r. oddano do użytkowania 72,2 tys. mieszkań, tj. o 13,3 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 41,9 tys. mieszkań – o 2,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r., natomiast inwestorzy indywidualni – 28,8 tys. mieszkań, tj. o 32,4 proc. więcej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98 proc. ogółu nowo oddanych mieszkań.

W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 1475 mieszkań (1050 przed rokiem).

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych w okresie styczeń–kwiecień 2021 r. wyniosła 6,8 mln mkw., czyli o 20,1 proc. więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania miała powierzchnię 94,7 mkw.

Zapotrzebowanie wciąż olbrzymie

A na mieszkania jest ogromny popyt, bo niskie stopy procentowe i brak alternatywy dla bezpiecznego lokowania kapitału sprawiają, że Polacy inwestują w mieszkania.

Wielu nabywcom nie chodzi o wysokie zyski, ale bezpieczne przechowanie pieniędzy. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że o kredyty wnioskuje miesięcznie nawet ponad 50 tys. klientów.

– Statystyki, na podstawie których można wnioskować o pogłębiającej się nierównowadze popytowo-podażowej, dotyczą tylko sześciu głównych rynków kraju, natomiast dane sygnalne GUS obejmują cały pierwotny rynek mieszkaniowy – uważa Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

I dodaje, że prawdopodobnie w związku z coraz gorszą od kilku lat dostępnością gruntów inwestycyjnych w największych metropoliach i ich zaporowymi cenami środek ciężkości inwestycji deweloperskich przesuwa się w kierunku mniejszych miejscowości, w pierwszym rzędzie tych zlokalizowanych w czołowych aglomeracjach kraju.

Klienci kupują praktycznie wszystko, nawet mieszkania w kiepskich lokalizacjach i w złym stanie. Rynek zaś jest ciągle podsycany różnymi czynnikami, a to mizernymi odsetkami na lokatach, a to tanim kredytem, a to obawami, że deweloperzy jeszcze podniosą ceny albo inflacja wzrośnie i wszystko podrożeje – uważają eksperci nieruchomości.

10 lat temu i dziś

Pozostało 88% artykułu
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko
Ekonomia
Wierzyciel zlicytuje maszynę Janusza Palikota i odzyska pieniądze