fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra osobiste

HFPC ws. wypowiedzi Ministra Kultury

Piotr Gliński
Fotorzepa, Robert Gardziński
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zajęła stanowisko w sprawie wypowiedzi wicepremiera Piotra Glińskiego w programie „Minęła dwudziesta" wyemitowanym na antenie TVP INFO 22 listopada 2015.

Dziennikarka Karolina Lewicka rozmawiała z Ministrem Kultury o działaniach, jakie podejmowało ministerstwo i członkowie rządu w związku z premierą spektaklu Teatru Polskiego we Wrocławiu pt. „Śmierć i dziewczyna". W trakcie wywiadu wicepremier Piotr Gliński stwierdził: „to jest program propagandowy, tak jak wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się skończy, ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna".

W ocenie HFPC tak kategoryczna i jednostronna wypowiedź Ministra Kultury może budzić wątpliwości z punktu widzenia zgodności ze standardami zawartymi w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i być odbierana jako próba wywarcia niedopuszczalnej presji na władze mediów publicznych.

Wypowiedź budzi tym większe wątpliwości w kontekście wcześniejszego listu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w którym wyrażono oczekiwanie natychmiastowego wstrzymania premiery spektaklu „Śmierć i dziewczyna" w zapowiadanej przez twórców postaci. Wystąpienie to również uznajemy za przykład nieuprawnionego nacisku na przedstawicieli władz samorządowych, a pośrednio także na kierownictwo teatru.

Stanowiskiem dostępne jest tutaj.

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA