fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra osobiste

TVN ma przeprosić Szczepkowską za homofobię

Joanna Szczepkowska
Fotorzepa, Darek Golik
Zgodnie z prawomocnym wyrokiem stołecznego Sądu Apelacyjnego telewizja ma przeprosić aktorkę i naszą publicystkę.

Oto treść zasądzonych przeprosin: "Wyrażamy ubolewanie z powodu naruszenia dóbr osobistych Pani Joanny Szczepkowskiej w wyemitowanym przez stację TVN24 dnia 26 marca 2013 r. programie ,,Tak jest” oraz wyemitowanym dnia 27 marca 2013 r. reportażu „Spór o gejowskie lobby w teatrze”, poprzez przypisywanie Pani Joannie Szczepkowskiej wypowiedzi i poglądów homofobicznych, których nigdy nie wygłosiła ani nie napisała. Przepraszamy tym samym za bezprawne naruszenie dobrego imienia oraz godności osobistej Pani Joanny Szczepkowskiej. Zarząd TVN S.A  ”

Joanna Szczepkowska, aktorka, pisarka oraz felietonistka „Rzeczpospolitej", pozwała TVN za audycje na temat jej artykułu „Homodzieciństwo" na portalu e-teatr. Reagując krytycznie na niesprawiedliwy jej zdaniem felieton Macieja Nowaka, przedstawiającego się jako reprezentant gejowskich środowisk, opowiedziała o swych dobrych kontaktach z osobami homoseksualnymi, w których towarzystwie spędziła dzieciństwo. Jak jednak napisała: „Dyktat środowisk homoseksualnych musi się spotykać z odporem, tak jak pary gejowskie muszą się doczekać praw małżeńskich". Miała, jak wyjaśniała, na myśli, że opiniotwórczość tych środowisk ma prawo spotkać się z kontrą, a używając słowa „dyktat", rozumiała je jako bezkrytyczne narzucanie swych opinii, a nie „dyktaturę". Tego samego dnia wieczorem w programie TVN 24 „Tak jest" Andrzej Morozowski określił jej słowa jako generujące poglądy podobne do tych, że „Żydzi są winni Holokaustu". W emitowanych audycjach Szczepkowska została nazwana „Wałęsą w spódnicy".

Sprawa sądowa ma ogromne znaczenie dla ustalenia granic wypowiedzi w sferze publicznej. Ma też już swoją historię: Sąd okręgowy w 2015 r. nakazał stacji opublikowanie ubolewania z powodu naruszenia jej dóbr osobistych poprzez przypisywanie wypowiedzi i poglądów homofobicznych i zasądził na rzecz PCK 150 tys. zł (aktorka domagała się 300 tys. zł), ale sąd apelacyjny w czerwcu 2016 r. jej żądanie w ogóle oddalił. Podzielił poglądy pełnomocników TVN, że wyrażający swe poglądy publicznie muszą liczyć się z krytyką, a mediom przysługuje prawo do „dziennikarskiej przesady" w ich relacjonowaniu.

Sąd Najwyższy nakazał apelacji powtórzenie procesu. I właśnie zapadł nowy wyrok.

Szczepkowska długo sama walczyła w sądzie z prawnikami TVN, aż w końcu zaangażowała własnych: mecenasów Annę Kruszewską i Jakuba Sewerynika.

– Wyrok stanowi kamień milowy w dyskusji o granicach swobody wypowiedzi i wolności prasy. Sąd potwierdził, że osoby biorące udział w debacie publicznej muszą liczyć się nawet z bardzo ostrą krytyką, to krytyka taka musi opierać się na prawdzie – mówi mec. Sewerynik.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA