fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra Firma

Rzecznik przedsiębiorców apeluje do urzędników: wracajcie do pracy!

Adobe Stock
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do kierowników urzędów państwowych i samorządowych o przywrócenie pracy w urzędach. Od przedsiębiorców płyną sygnały, że niektóre urzędy całkowicie zaprzestały obsługi petentów.

"Apeluję o bezzwłoczne przywrócenie pracy w podległych Wam urzędach i jednostkach w zakresie zgodnym z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - napisał Rzecznik MŚP w dzisiejszym liście do Kierowników urzędów państwowych i samorządowych.

Ten akt prawny upoważnia kierownika urzędu administracji publicznej lub kierującego jednostką administracyjną do ustanowienia takiej organizacji pracy, aby wykonywać wyłącznie zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów.

"Nie znaczy to jednak, że można zamknąć cały urząd i udać się do domów, ogłaszając obywatelom, że wróci się do pracy z chwilą poprawy uwarunkowań w kraju. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, nawet jeśli obieca się nadrobić zaległości po wznowieniu pracy urzędu. Tymczasem komunikaty urzędów o zawieszeniu działalności w czasie stanu epidemicznego  potwierdzają stosowanie takich praktyk - pisze Rzecznik MŚP.

Na dowód załącza przykłady takich komunikatów z urzędów probierczych podległych Prezesowi Głównego Urzędu Miar, które ogłosiły, że wstrzymują nie tylko bezpośrednią obsługę klientów, ale także obsługę przesyłek kurierskich. Dla producentów biżuterii, którzy przed sprzedażą wyrobów zobowiązani są uzyskać w tych urzędach tzw. cechowanie, oznacza to paraliż działalności. Tymczasem, mimo epidemii, sklepy prowadzą sprzedaż biżuterii choćby w internecie. Pozwala to producentom i handlowcom zarabiać przynajmniej na część kosztów stałych, a także utrzymać miejsca pracy.

"Chciałbym przypomnieć Państwu, że pensje urzędników finansowane są z budżetu, na który składają się podatki i opłaty od przedsiębiorców, którym utrudniacie funkcjonowanie w warunkach stanu epidemicznego. Kiedy okaże się, że nie ma pieniędzy w budżecie, nie zdziwcie się, że będziecie musieli obniżyć wynagrodzenia, a być może zredukować etaty" - napisał Rzecznik MŚP. I zaapelował:

"Wracajcie do pracy, wzorem służby zdrowia, policji, straży pożarnej, handlu i wszystkich instytucji i firm, które w ekstremalnej sytuacji - zabezpieczywszy pracowników i wprowadzając procedury bezpieczeństwa - starają się funkcjonować i ratować miejsca pracy."

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA