PPK będą wchodziły w życie etapami. W pierwszej kolejności, od 1 lipca, objęły największe firmy, takie które zatrudniają co najmniej 250 osób. Takich firm jest 4034. Zatrudniają w sumie prawie 3,2 mln osób.

1 lipca był dla dużych firm najwcześniejszym możliwym terminem podpisania umowy o zarządzanie PPK. Z kolei 15 lipca to najwcześniejszy możliwy termin podpisania umowy o prowadzenie PPK. Najpóźniejsze terminy na zawarcie tych umów przez duże firmy to odpowiednio 25 października i 12 listopada. W przypadku umów o prowadzenie PPK zawartych w lipcu pierwsza wpłata na rachunek PPK pracowników nastąpi do 15 sierpnia lub 15 września. Dla umów z listopada pierwsza wpłata na rachunek PPK będzie miała miejsce do 15 grudnia 2019 r. lub 15 stycznia 2020 r.

1 stycznia 2020 r. program obejmie firmy, które zatrudniają co najmniej 50 osób. Trzeci etap PPK ruszy 1 lipca 2020 r. i obejmie firmy, które zatrudniają co najmniej 20 osób. 1 stycznia 2021 r. do programu przystąpią pozostałe firmy i instytucje publiczne.

Rząd i Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje wdrożenie PPK, mają nadzieję, że do tego programu przystąpi co najmniej połowa z 11,5 mln pracowników, do których jest on skierowany. To na początek. Z czasem liczba uczestników programu miałaby rosnąć. W Wielkiej Brytanii, która wprowadziła podobny program kilka lat temu, dziś uczestniczy w nim przeszło 80 proc. uprawnionych do tego pracowników. Brytyjczycy stopniowo podnoszą przy tym minimalne progi składek, które trafiają na konta pracowników. Nasze PPK wzorowane są na rozwiązaniach brytyjskich.