fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobre podstawy do wzrostu

Uczestnicy debaty uznali, że polska gospodarka musi się rozwijać na bazie kilku silników. Oparcie wzrostu na silnej konsumpcji w dłuższej perspektywie może okazać się niewystarczające.
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Przyszłoroczny wzrost PKB w Polsce będzie wspierany przez konsumpcję, a w mniejszym stopniu przez inwestycje.

Do takiego wniosku doszli uczestnicy debaty „Wyzwania dla polskiej gospodarki 2016". Eksperci prognozują, że rządowy program 500+ będzie istotnym zastrzykiem dla naszych portfeli. Obawiają się jednak o wielkość inwestycji. Alarmują, że w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy, a receptą na ten problem mogłaby być większa otwartość na imigrantów zza naszej wschodniej granicy.

– Ważnym wyzwaniem dla Polski w 2016 r. będzie utrzymanie wizerunku kraju atrakcyjnego dla zagranicznych inwestorów. Rynkiem rządzą instynkty stadne i należy ograniczać ryzyko zmasowanego odpływu kapitału – podkreśla Jan Krzysztof Bielecki, były premier, przewodniczący rady partnerów EY.

Konsumpcja to za mało

– Finanse publiczne w 2016 r. wydają się pod kontrolą i z tego punktu widzenia nie powinny stanowić zagrożenia dla naszej reputacji. Jeszcze większym wyzwaniem będzie natomiast sytuacja fiskalna w kolejnych latach w związku z kumulacją obietnic wyborczych – dodaje Bieleck...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA